Sáblíková útočí na vícebojařském MS na další cenný kov! Porazila i Wüstovou

Hamar

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je po úvodní polovině vícebojařského mistrovství světa v Hamaru čtvrtá a v neděli bude útočit na některý z cenných kovů. Po třináctém místě na 500 metrů dokázala svěřenkyně trenéra Petra Nováka vyhrát následující závod na 3000 metrů, v němž dokonce porazila i největší adeptku na zlato Ireen Wüstovou z Nizozemska. V čele je průběžně Japonka Miho Takagiová před Wüstovou, průběžně třetí je další Nizozemka Antoinette de Jongová. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová je zatím sedmnáctá.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Sáblíková zajela na pětistovce čas 40,11 sekundy, což je její sezónní maximum. Z pohledu víceboje na své nejslabší části ale na nejrychlejší poměrně dost ztratila, Takagiová vyhrála časem 38,15. Wüstová za ní zaostala o 67 setin.  Obhájkyně zlata z předešlých dvou let ale byla o sedm setin sekundy rychlejší než na lednovém mistrovství Evropy v Heerenveenu, kde skončila druhá za Wüstovou.

Na trojce poté Sáblíková potvrdila, že i v závěru sezóny je schopna podat výborný výkon. Až do samotného závěru dokázala jezdit jednotlivá kola pod 32 sekund a nakonec zajela čas 4:02,21, který nedokázala žádná z jejich soupeřek překonat.

Druhá Wüstová byla o 1,5 sekundy pomalejší a i nadále je celkově druhá. Snížila však odstup na Takagiovou, která usiluje o premiérovou medaili na vícebojařském MS. Zdráhalová je zatím sedmnáctá, poté co si na pětistovce vytvořila nové osobní maximum (40,07) a na trojce byla dvacátá.

Světový šampionát bude v Norsku pokračovat v neděli, kdy mají ženy na programu závody na 1500 a 5000 metrů.