Rubriky:

Ostatní

Senzace! Šťastná Sáblíková bere stříbro: Myslela jsem, že placku mít nebudu

5. března 2017 14:15 - Hamar

Rychlobruslařka Martina Sáblíková získala na mistrovství světa ve víceboji stříbrnou medaili, když se na druhou pozici dostala díky skvělému výkonu na pětikilometrové trati. To byla úplně nejrychlejší. Zlato celkově bere Nizozemka Ireen Wüstová, získala již šesté světové zlato ve víceboji.

 

Ntb Scanpix, Reuters

Sáblíková po nepříliš vydařené sobotní pětistovce postupně stoupala výsledkovou listinou. Ovládla trojku, na patnáctistovce byla třetí a v závěrečné pětce potvrdila, že na nejdelší ženské trati nemá konkurenci.

"Je to hodně neuvěřitelné stříbro. Po pětistovce jsem si říkala, že to nepůjde ani na bronz. Natož na stříbro. Bylo to hodně psychicky náročné a jsem ráda, že mám za sebou takové lidi. Tým, trenéra i bratra, který mě přemlouval, abych to nevzdávala. Bez nich by po pětistovce možná vzdala," uvedla Sáblíková pro Radiožurnál.

Přestože před startem pětky ztrácela Sáblíková na vedoucí Japonku Miho Takagiovou, která byla největším překvapením šampionátu, téměř 14 sekund, dokázala ji předstihnout. Na rychlobruslařku specializující se spíše na kratší tratě nakonec najela 15,57 sekundy. Podle předpokladů porazila i Antoinette de Jongovou z Nizozemska, která byla před závěrečnou disciplínou třetí. Bronz nakonec udržela Takagiová.

"Podobně dramatický závod už jsem nejela dlouho. Pamatuji si, že jsem najížděla deset vteřin na bronz na mistrovství Evropy nebo na světě. Dnes to bylo z pohledu diváků dramatické a zajímavé a musím říct, že pro mě taky," uvedla Sáblíková, které k skvělému výsledku pomohl i souboj v rozjížďce s Wüstovou.

Devětadvacetiletá česká reprezentantka získala na vícebojařském MS již sedmou medaili. Ve sbírce má čtyři zlata včetně loňského titulu, dvě stříbra a bronz. "Každá medaile je super a jsem ráda, že tohle stříbro mám. Hlavně proto, že jsem si myslela, že tentokrát placku mít nebudu," přiznala Sáblíková.

Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová byla na patnáctistovce osmnáctá a v celkovém hodnocení obsadila při své premiéře na šampionátu 17. místo. Sebastian Druszkiewicz byl na patnáctistovce čtyřiadvacátý a stejná pozice mu patří i v konečném pořadí.

Pozici nejúspěšnějšího rychlobruslaře v historii MS potvrdil Nizozemec Sven Kramer ziskem devátého vícebojařského titulu, celkem má ve sbírce ze šampionátů už 28 zlatých medailí. Na stupně vítězů ho doprovodili jeho krajané Patrick Roest a Jan Blokhuijsen.

Mistrovství světa v rychlobruslařském víceboji v Hamaru (Norsko):
Ženy:
1500 m:
1. Wüstová (Niz.) 1:55,49
2. M. Takagiová (Jap.) 1:55,81
3. Sáblíková 1:56,15
...18. Zdráhalová (obě ČR) 2:00,71.
5000 m:
1. Sáblíková 6:54,57
2. Wüstová 7:00,86
3. De Jongová (Niz.) 7:02,62
Konečné pořadí:
1. Wüstová 160,020
2. Sáblíková 160,651
3. M. Takagiová 160,853
...17. Zdráhalová 122,517
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní