Rubriky:

Ostatní

Outsider Joseph s žokejem Palíkem vyhráli České derby

25. června 2017 16:43 - Praha

Outsider Joseph v sedle s žokejem Jiřím Palíkem překvapivě vyhrál 97. ročník Českého derby. Český odchovanec na chuchelském závodišti zvítězil v těsném finiši před Felixem s Janem Rájou. Žokej Palík získal věnec s modrou stuhou za triumf v derby podruhé, poprvé se mu to podařilo před 12 lety. Majitel koně Jiří Charvát se dočkal poprvé.

 

Roman Vondrouš, ČTK

Jediný český rodák v poli Joseph měl před závodem pouze tři starty a kurz na výhru 50:1. V cílové rovince ale zaútočil z vnějšku a o jeho výhře před Felixem rozhodla cílová fotografie. "Věděl jsem, na čem sedím, a teď jsme to ukázali. Ten koník měl potenciál. Člověk to musí cítit a já jsem mu hodně věřil," řekl žokej Palík České televizi.

Právě Palík přesvědčil majitele Charváta, aby Josepha do derby poslal. "Měl jsem tři koně a nechtěl jsem ho dát, ale Jirka Palík říkal, že ho tam chce, a on byl nakonec nejlíp ze všech. Mám z toho radost, bastafidli," řekl Charvát.

Palík ovládl derby poprvé v roce 2005 s Ready for Life a nyní se radoval podruhé. "Každý kůň byl jiný, ale je to krásný. Každý derby je krásný," řekl.

Majitel Charvát, zároveň prezident Jockey Clubu, v minulosti připravil vítěze Velké pardubické, ale vítěz derby mu dosud chyběl. "Je to senzace. Koně se chovají kvůli rychlosti a ta se dosahuje na rovinách," řekl Charvát.

I Rája mohl vyhrát domácí derby podruhé, ale po tuhém boji, jak zněl verdikt dostihu, skončil druhý. "Čím je výhra blíž, tím víc mrzí, že to nevyšlo," řekl Rája, král vrcholu sezóny z roku 2011, a k Felixovi dodal: "Je to malý motor v turbo úpravě."

Favorizovaný tmavý hnědák Black Canyon najížděl do cílové rovinky dostihu na 2400 metrů pro tříleté koně v čele, ale na triumf nedosáhl a doběhl desátý. Druhý favorit Nagano Gold v sedle s loňským vítězem derby žokejem Bauyržanem Murzabajevem odtáhl většinu dostihu a byl až čtrnáctý.

České derby, rovinový dostih (2400 m, tříletí koně, dotace 2,5 miliónu korun) - druhý díl Trojkoruny v Praze-Velké Chuchli:
1. Joseph (ž. Palík, tr. Tůma, stáj Dr. Charvát)
2. Felix (ž. Rája)
3. George Boole (ž. Šara)
4. Sir Sun (ž. Chaloupka)
5. Silver Ball (ž. Koplík).
Výrok: tuhý boj kr. hlava - 2 1/2 - 3 - 1 1/2 - krk.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní