Rubriky:

Ostatní

Drsné sportování! Podle studie mělo 99 procent hráčů poškozený mozek

26. července 2017 14:22 - Boston

Americký fotbal podle studie vědců z Bostonské univerzity způsobuje u valné většiny hráčů poškození mozku. Tyto příznaky mělo 99 procent bývalých hráčů profesionální zámořské ligy NFL. Ze 111 testovaných zesnulých profesionálů jen jediný neprokázal chronickou poruchu CTE.

 

Ross D. Franklin, ČTK/AP

"Není pochyb o tom, že lidé, kteří hrají americký fotbal, jsou ohroženi tímto onemocněním," uvedla neuroložka Ann McKeeová ve studii, kterou v úterý publikoval Journal of the American Medical Association.

Vědci zkoumali mozek 202 zemřelých hráčů, z toho větší polovina působila v NFL. Ostatní byli hráči amerického fotbalu v nižších soutěžích, na vysokých či středních školách. Byli ve věku 23 až 89 let.

McKeeová však připustila, že vědci měli k dispozici pouze vzorky darované rodinami hráčů, které se zřejmě rozhodly do studie zapojit proto, že u fotbalistů se právě příznaky CTE projevily. Tato porucha vede k zániku mozkových buněk, depresi, agresi a demenci.

V minulých letech už američtí vědci upozorňovali na jiné případy hrozby poškození mozku při sportu. Jako nebezpečné zmiňovali zejména box a hlavičkování ve fotbale.

Samotná liga NFL poprvé připustila spojení mezi opakovanými zásahy do hlavy a poruchami mozku před rokem. Tehdy také přislíbila 100 milionů dolarů na patřičný výzkum. "Aby liga i hráči lépe porozuměli problému. NFL je odhodlána vědecký výzkum CTE podpořit a věnovat se oblasti prevence a léčby poranění hlavy," uvedl mluvčí soutěže Brian McCarthy.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní