Rubriky:

Ostatní

Tvrdé tresty pro hříšníky: Za doping a vydírání dostali doživotí

21. srpna 2017 18:39 - Lausanne

Arbitrážní soud pro sport (CAS) potvrdil doživotní zákaz působení v atletice pro Papu Massatu Diacka, bývalého pokladníka mezinárodní federace IAAF Valentina Balachničeva a trenéra ruských vytrvalkyň Alexeje Melnikova. Trojce byla loni potrestána v případu dopingu a vydírání.

 

Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Diack, syn bývalého prezidenta IAAF Laminea Diacka, pracoval jako marketingový konzultant federace. V současnosti je na něj vydán mezinárodní zatykač a předpokládá se, že je v rodném Senegalu. Francouzské úřady ho chtějí vyslechnout v korupčním případu ve spojení s ruským dopingem a vydíráním. Kauza se týká také jeho otce.

Etická komise IAAF udělila doživotní zákazy působení v atletice v lednu 2016 kvůli vydírání ruské běžkyně Lilije Šobuchovové. Bývalá vítězka maratonů v Bostonu, Chicagu a Londýně promluvila o praktikách atletických funkcionářů v pořadu německé televize ARD.

Šobuchovová zaplatila 450 000 eur ruským funkcionářům, aby ututlali její pozitivní dopingový test a ona mohla závodit na olympijských hrách v Londýně 2012. Když byla běžkyně v roce 2014 distancována na dva roky, její manžel dostal zpět 300 000 eur z účtu v Singapuru, jehož nitky vedou k Papovi Massatovi Diackovi.

Jeho otec Lamine Diack, mimo jiné dlouholetý člen Mezinárodního olympijského výboru, se stáhl ze světa sportu v roce 2015. Francouzští vyšetřovatelé ho podezřívají, že si vydíráním atletů a krytím pozitivních testů vydělal více než milión eur.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní