Austrálie poprvé vyšle na zimní olympiádu Austrálce

Sydney

Krasobruslař Harley Windsor se v únoru zapíše do historie jako první účastník zimních olympijských her z řad domorodých obyvatel Austrálie. V Pchjongčchangu se představí v soutěži sportovních dvojic s Jekatěrinou Alexandrovskou, rodačkou z Ruska.

Krasobruslař Harley Windsor, první účastník zimních olympijských her z řad domorodých obyvatel Austrálie.

Windsor s Alexadrovskou jsou úřadujícími mistry světa v juniorské kategorii, na olympijské hry v Koreji se kvalifikovali v září díky třetímu místu na Nebelhorn Trophy v Oberstdorfu. Dnes jejich účast schválil australský výbor.

"Domorodá kultura byla vždy významnou součástí mého života, vyrostl jsem v této komunitě a jsem na to hrdý," řekl jednadvacetiletý krasobruslař ze Sydney.

Na letních hrách už reprezentovalo Austrálii 51 domorodých obyvatel, nejznámější z nich byla atletka Cathy Freemanová. Před 17 lety se stala hrdinkou národa, když zapálila v Sydney olympijský oheň a později získala zlatou medaili v běhu na 400 metrů.