Hlavní obsah

WADA nevrátila Rusům akreditaci, ZOH jsou pro ně v ohrožení

Soul

Světová antidopingová agentura (WADA) na dnešním jednání v Soulu rozhodla, že ruské antidopingové agentuře (RUSADA) zatím nevrátí akreditaci pro provádění testů. Toto rozhodnutí může negativně ovlivnit šance ruských sportovců na účast na únorových zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. O případných sankcích by měl rozhodnout Mezinárodní olympijský výbor začátkem prosince.

Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Na olympijských hrách v Soči ovládli ruští běžci na lyžích maratón na 50 km (zleva stříbrný Maxim Vylegžanin, vítěz Alexandr Legkov a bronzový Ilja Černousov). Legkov i Vylegžanin byli později usvědčeni z dopingu.

Článek

Podle WADA Rusové nesplnili dva klíčové požadavky. Prvním je veřejně uznat výsledky nezávislé McLarenovy zprávy o státem řízeném dopingu v zemi. Druhým zásadním bodem je fakt, že o manipulaci s podezřelými vzorky během her v Soči v roce 2014 vědělo ruské ministerstvo sportu.

O vrácení akreditace bude WADA znovu jednat na příštím zasedání začátkem května. Už teď je však jisté, že dopingové kontroly vzorků během letního mistrovství světa ve fotbale, který bude Rusko hostit, bude provádět některá ze zahraničních laboratoří.

Ruští zástupci v čele s předsedou tamního olympijského výboru Alexandrem Žukovem obvinění o státem řízeném dopingu nadále odmítají. Ministr sportu Pavel Kolobkov označil rozhodnutí WADA za politicky motivované a dodal, že by si Rusko ze strany WADA zasloužilo jiné jednání.

"S tímto rozhodnutím nesouhlasíme. Považujeme ho za nespravedlivé a stále důrazně popíráme obvinění ze státem řízeného dopingu," sdělil novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

"My i WADA spolu komunikujeme, ale každý jiným jazykem. Posloucháme, snažíme se dobrovolně spolupracovat, ale v některých věcech si prostě nerozumíme," řekl ruský vicepremiér Vitalij Mutko.

Vyjasnění v klíčových bodech schází

Ředitel WADA Olivier Niggli na dnešním jednání řekl, že v ruském antidopingovém systému došlo ke zlepšení, avšak ne v klíčových bodech. "Za poslední rok a půl jsme s ruskou stranou ohledně našich požadavků komunikovali pětadvacetkrát," uvedl Niggli.

Rozhodnutí WADA vycházelo z nedávno získaných výsledků všech dopingových testů provedených v moskevské laboratoři od ledna 2012 do srpna 2015. Převážně tímto obdobím se loni zabývala při svém vyšetřování McLarenova komise, jež upozornila mimo jiné na manipulaci se vzorky během olympijských her v Soči 2014.

Kauzu systematického dopingu v ruském sportu by měl MOV uzavřít na zasedání výkonné rady 5. až 7. prosince. Ve hře je také účast ruských sportovců na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. MOV zatím z účasti na hrách kvůli zapletení v dopingové kauze doživotně vyloučil šest sportovců v čele s běžcem na lyžích Alexandrem Legkovem. Ten v Soči vyhrál závod na 50 km, ale začátkem listopadu byl diskvalifikován.

Před loňskou letní olympiádou v Riu de Janeiro olympijský výbor nedal na doporučení WADA plošně vyloučit ruské sportovce a řada z nich směla v Brazílii startovat. O účasti rozhodovaly jednotlivé federace.

Reklama

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články