Rubriky:

Ostatní

Nechci se cítit jako druhořadý tvor, uvedla mistryně světa. Vzdala se dvou titulů

28. prosince 2017 15:21 - Rijád

Cítit se jako druhořadý tvor? Nikdy. I kdyby to mělo stát titul mistryně světa. V prosinci minulého roku ovládla Ukrajinka Anna Muzyčuková šampionát v rapid šachu, ale možnost obhajoby vzdala. Nelíbilo se jí, že by se na letošním MS v Rijádu musela podrobit tamním zvyklostem - chodit se zahalenou hlavou i postavou, navíc venku vždy v doprovodu. „Během pár dní přijdu i o titul v bleskovém šachu, ale nebylo jiné cesty. Nechci se podrobit pravidlům, kdy bych se pak cítila jako druhořadý tvor," uvedla na svém facebookovém profilu.

 

Facebook

Nebyla jediná, kdo šampionát musel oželet. Izraelští šachisté třeba neobdrželi saúdskoarabská víza a tak na MS nestartují. Saúdská Arábie totiž izraelský stát neuznává a neudržuje s ním diplomatické vztahy.

„Když jsem před rokem získala tituly, byla jsem nejšťastnější člověk na světě. Teď se ale cítím opravdu špatně. Musela jsem ale zastávat svoje zásady a tuhle událost vynechat, i když bych si mohla vydělat slušné peníze. Jsem z toho všeho otrávená. Nejvíce mě ale irituje, že tyhle věci nikoho neznepokojují a nezajímají," svěřila se na internetu ukrajinská šachistka.

Saúdská Arábie důsledně uplatňuje fatwu, tedy uplatňování islámských náboženských ediktů v civilním životě především vůči ženám. Kvůli tomu se podobný postoj rozhodla zaujmout i Anny mladší sestra Marija, mistryně světa v klasickém šachu z roku 2015. „Jsem ráda, že si dokážeme stát za svým názorem a všem, které to zajímá, vzkazujeme, my se vrátíme," dodala.

Mistrem světa v rapid šachu, v němž mají šachisté na své tahy jen patnáct minut, se stal Ind Višvánáthán Ánand. Osmačtyřicetiletý velmistr, jehož už mnozí odepisovali, prošel v Rijádu patnáctikolovým turnajem bez porážky a zopakoval v této zrychlené variantě královské hry triumf z roku 2003. Turnaj žen vyhrála Číňanka Ťü Wen-ťün. Jediný český zástupce Viktor Láznička obsadil s osmi body 46. místo.

rjm, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní