Rubriky:

Ostatní

Mansourová a Češka po pokaženém krátkém tanci na ME vypadli, Březina se polepšil

19. ledna 2018 14:59 - Moskva
(Aktualizováno: 19. ledna 2018 20:11)

Olympionici Cortney Mansourová a Michal Češka po pokaženém krátkém tanci nepostoupili na mistrovství Evropy v krasobruslení mezi finálovou dvacítku, kterou v sobotu čekají volné tance. Zaostali o více než 15 bodů za osobním rekordem a obsadili až 25. příčku. Jasně vedou favorizovaní Francouzi Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron. Michal Březina se díky volné jízdě posunul na 8. místo. Pošesté za sebou vyhrál suverénní Španěl Javier Fernández.

 

Grigory Dukor, Reuters

Mansourová a Češka se na evropský šampionát vrátili po roční pauze a byl to pro ně mimo jiné test formy před olympijskými hrami v Pchjongčchangu, které začínají za tři týdny. Nakonec si v Moskvě vyzkoušeli jen krátký tanec. Partnerka nedotočila ani první ze série twizzlů, takže za tento prvek nezískali ani bod. Navíc měli nejnižší úroveň obtížnosti u povinné části v rytmu rumby i u zvedané figury. Ta byla sice atraktivní, ale Mansourová se držela jen nohama Češkova krku, což pravidla nepovolují. Vedle nízkého hodnocení obtížnosti navíc dostali dvoubodovou penalizaci za nepovolený prvek.

Čeští reprezentanti měli ze všech párů druhé nejnižší hodnocení za techniku a celková známka 43,37 bodu je nejhorší, jakou kdy na ME za krátký tanec dostali. Od postupu je dělilo více než osm bodů, takže nenavážou na 17. místo z roku 2015 a 13. příčku z roku 2016.

Latinskoamerické rytmy podle očekávání nejvíce svědčily trojnásobným evropským šampionům Papadakisové a Cizeronovi. Francouzi se známkou 81,29 bodu na necelý bod přiblížili osobnímu rekordu a odsoudili soupeře k boji o druhé místo. Žádný jiný evropský pár se totiž ještě nikdy přes 80 bodů nedostal.

Bezmála šest bodů na ně ztrácejí mladí Rusové Alexandra Stěpanovová a Ivan Bukin, kteří jsou poměrně překvapivě na druhém místě. Na ME byli sice v roce 2015 při svém debutu bronzoví, ale v posledních dvou letech jim patřily páté příčky.

Boj o další medaile bude ve volném tanci dramatický. V rozmezí necelého bodu za Stěpanovovou a Bukinem jsou průběžně třetí Italové Anna Cappelliniová a Luca Lanotte i čtvrtí Rusové Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov.

Březina bral osmé místo

Krasobruslař Michal Březina se díky volné jízdě posunul na mistrovství Evropy z desátého na osmé místo. Je to jeho nejlepší výsledek na kontinentálním šampionátu od roku 2015, kdy skončil pátý. Předloni byl desátý, loni dvanáctý. Evropskému krasobruslení nadále neohroženě vládne Španěl Javier Fernández, který získal šestý titul za sebou.

Březina sice v Moskvě upadl při trojitém lutzu, ale získal 152,48 bodu, což byla jeho nejlepší volná jízda na ME od roku 2014. Za svým sezonním maximem z podzimu zaostal o více než čtyři body.

Ani Fernández nejel bez chyb, přesto vyhrál i volnou jízdu a zbytek Evropy v celkové známce nechal za sebou o více než dvacet bodů. Stříbrnou příčku po krátkém programu při debutu na ME udržel osmnáctiletý Rus Dmitrij Alijev. Na bronzovou pozici se ze čtvrtého místa po krátkém programu posunul jeho zkušenější krajan Michail Koljada.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Moskvě:
Taneční páry - po krátkém tanci:
1. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 81,29
2. Stěpanovová, Bukin (Rus.) 75,38
3. Cappelliniová, Lanotte (It.) 74,76
4. Bobrovová, Solovjov (Rus.) 74,43
5. Guignardová, Fabbri (It.) 71,58
6. Coomesová, Buckland (Brit.) 69,45
...
25. Mansourová, Češka (ČR) 43,37
Muži - konečné pořadí
1. Fernández (Šp.) 295,55
2. Alijev (Rus.) 274,06
3. Koljada (Rus.) 258,90
4. Vasiljevs (Lot.) 243,52
5. Byčenko (Izr.) 238,44
6. Samarin (Rus.) 229,81
...8. Březina (ČR) 225,20.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní