Rubriky:

Ostatní

Drama na Nanga Parbatu. Francouzka je po obětavé akci v bezpečí, Polákova naděje zhasla

29. ledna 2018 11:18 - Praha

Další kapitola věčného příběhu o lidské touze a obětavosti byla rozepsána o víkendu na strmých svazích Nanga Parbatu (8125 metrů). Příběh ale podle všeho nemá šťastný konec. Zatímco Francouzka Elisabeth Revolová je po neuvěřitelné záchranné akci již v péči lékařů v Islámábádu, Polák Tomek Mackiewicz, kterého postihla výšková nemoc, sněžná slepota a omrzliny, zůstal uvězněný ve špatném počasí v táboře C3 v 7200 metrech a jeho naděje na přežití zhasla.

 

twitter AltitudePBlog

Dvojice horolezců se dostala do problémů na deváté nejvyšší hoře planety při pokusu o nepříliš tradiční zimní výstup. Postup klasickou linií Diamírskou stěnou, tzv. Kinshoferovou cestou probíhal zprvu hladce a minulý čtvrtek horolezci vyrazili ze třetího tábora k vrcholu, který měli podle nepotvrzených informací úspěšně zdolat.

Hora přezdívaná kvůli vysokému počtu obětí Zabiják, si ale poté začala vybírat svou krutou daň. Oba horolezci začali při sestupu omrzat, Mackiewicze navíc postihla výšková nemoc a sněžná slepota. Revolová jej dokázala dostat do stanu v 7200 metrech a poté začala sama sestupovat k C2 (6100 metrů).

Zimní výstup na Nanga Parbat pohledem Radka Jaroše
"Kinshoferovu cestu jsme vylezli v roce 2005, ale během klasické horolezecké sezóny. V zimním období je sice menší riziko pádu lavin, ale zase panují extrémní podmínky - mráz, vítr. Kde se v létě leze ve firnu, je v zimě led, který činí výstup ještě těžším. Navíc jde o ojedinělý podnik a nelze se spolehnout na pomoc dalších expedic. Klobouk dolů před tím, kdo to dokáže, já bych do toho nešel."

O akutních problémech Francouzka poslala zprávu svému týmu v Evropě, který začal organizovat záchranu. Při bleskové crowdfoundingové akci bylo během šesti hodin shromážděno 56 000 eur, díky nimž v Pákistánu vzlétly dva vrtulníky. Ty zamířily pod K2, kde vyzvedly čtveřici horolezců - věhlasného himálajského tygra Děnise Urubka z Kazachstánu a Poláky Adama Bieleckého, Piotra Tomalu a lékaře Jaroslawa Batora, kteří se dobrovolně přihlásili na záchrannou misi. Další finance měla uvolnit i polská vláda.

Kvarteto bylo vysazeno v západní stěně Nanga Parbatu ve výšce 4900 metrů, výš se údajně vrtulníky nedostaly. Urubko a Bielecki začali okamžitě doslova sprintovat Kinshoferovou cestou vzhůru, druhá dvojice postupovala pomaleji.

Revolová během soboty sestoupila do 6700 metrů, kde bivakovala bez stanu do nedělního rána. Svému týmu poslala textovou zprávu, že je v pořádku a bude dál sestupovat. Urubko s Bieleckým mezitím překonali strmý pás skal, tzv. Kinshoferovu stěnu. A následně Francouzku našli v blízkosti tábora C2.

O dalším postupu záchranářů rozhodlo počasí, které se totálně pokazilo. Urubko s Bieleckým vyrazili nalehko, neměli ani stan, a proto se rozhodli sestoupit s Revolovou. Na pomoc Mackiewiczovi by mohli vyrazit, až se počasí trochu umoudří. Francouzka se poté během několika hodin dostala do péče lékařů v Islámábádu, podle prvních informací má vážné omrzliny na pěti prstech u nohou.

Revolová se shodou okolností do podobné situace dostala již v roce 2009. Při sestupu z Annapúrny měla více sil než její parťák Martin Minařík, který na desáté nejvyšší hoře světa zahynul. Nyní je už bohužel takřka nulová šance na přežití Mackiewiczce. „Naděje umírá poslední. Naše umřela. Tomek, náš bojovník a hrdina, zůstal na Nanga Parbatu," napsala Mackiewiczova rodina na sociální sítě. V Polsku se již rozběhla na podporu rodiny finanční sbírka...

Nanga Parbat
8 125 metrů, 9. nejvyšší hora světa
První osmitisícovka, na kterou se pokusili lidé vystoupit. Výprava Alberta Mummeryho v roce 1895 vystoupila západní Diamírskou stěnou do výšky 6100 metrů a poté zvolila směr do severní stěny nad údolím Rakhiot. Cestou však všichni účastníci beze stopy zmizeli.
Hora se poté stala terčem zájmu především německých horolezců, kvůli mnoha neúspěchům a obětem Němci Nanga Parbatu přezdívají Osudová hora. Do prvovýstupu Hermanna Buhla v roce 1953 zahynulo při pokusu o zdolání vrcholu jednatřicet lidí a proto se vžilo také přízvisko Hora zabiják (Killer Mountain).
První zimní výstup byl úspěšně uskutečněn až na jednatřicátý pokus v roce 2016, kdy na vrchol vystoupili Simone Moro, Alex Txikon a Ali Sadpara. Revolová s Mackiewiczem se ten rok o vrchol pokoušeli ještě před úspěšnou trojicí, kvůli špatným podmínkám se ale museli vrátit.
pn, Sport.cz

Zrušit