Rubriky:

Ostatní

Průlomový verdikt! CAS zrušil doživotní tresty za doping pro ruské olympioniky

1. února 2018 09:22 - Lausanne
(Aktualizováno: 1. února 2018 10:46)

Arbitrážní soud pro sport CAS v Lausanne zrušil kvůli nedostatku důkazů doživotní tresty za doping pro 39 ruských sportovců. Pro jedenáct z nich ale nadále platí, že nesmějí startovat na nadcházejících olympijských hrách v Pchjongčchangu. Mezinárodní olympijský výbor zvažuje, že se proti zrušení doživotních trestů ruských sportovců odvolá k Nejvyššímu švýcarskému soudu.

 

Pawel Kopczynski, Reuters

Ruští sportovci byli původně potrestáni za dopingové podvody na olympiádě v Soči v roce 2014 a přišli i o dosažené výsledky z domácích her. Arbitráž, na kterou se obrátilo 42 z 43 potrestaných, dnes však v 28 případech rozhodla o jejich navrácení do výsledkových listin.

Arbitráž v období od 22. do 27. ledna vyslechla každého z potrestaných sportovců. Před komisí vypovídal také bývalý ředitel moskevské laboratoře Grigorij Rodčenkov, který na státem organizovaný doping upozornil. Vystoupil před ní i Richard McLaren, na základě jehož zprávy MOV sportovce potrestal.

Přehled ruských sportovců, kterým Arbitrážní soud pro sport CAS v Lausanne kvůli nedostatku důkazů zrušil v plné výši tresty za doping na ZOH 2014 v Soči (celkem 28):  
Jméno Sport Medaile
Alexandr Legkov běh na lyžích zlato a stříbro
Alexandr Treťjakov skeleton zlato
Dmitrij Truněnkov boby zlato
Alexej Něgodaljo boby zlato
Maxim Vylegžanin běh na lyžích 3x stříbro
Olga Fatkulinová rychlobruslení stříbro
Nikita Krjukov běh na lyžích stříbro
Alexandr Bessmertnych běh na lyžích stříbro
Albert Demčenko saně 2x stříbro
Taťjana Ivanovová saně stříbro
Jelena Nikitinová skeleton bronz
Olga Stulněvová boby  
Ljudmila Udobkinová boby  
Jevgenij Bělov běh na lyžích  
Alexej Petuchov běh na lyžích  
Jevgenija Šapovalovová běh na lyžích  
Natalija Matvejevová běh na lyžích  
Alexandr Rumjancev rychlobruslení  
Ivan Skobrev rychlobruslení  
Arťom Kuzněcov rychlobruslení  
Sergej Chudinov skeleton  
Olga Potylicynová skeleton  
Marija Orlovová skeleton  
Jekatěrina Lebeděvová lední hokej  
Jekatěrina Paškevičová lední hokej  
Jekatěrina Smolencevová lední hokej  
Taťjana Burinová lední hokej  
Anna Ščukinová lední hokej  

"CAS se jednohlasně shodl, že důkazy předložené MOV neměly v individuálních případech stejnou váhu," uvedla arbitráž v prohlášení. "V 28 případech nebyly dostatečné k potrestání za doping. V jedenácti ano, byl proto potvrzen verdikt MOV, ale s tím rozdílem, že místo doživotních trestů byl sportovcům zakázán pouze start na nejbližších zimních olympijských hrách."

MOV s rozhodnutím arbitráže nesouhlasí a zvažuje odvolání k nejvyššímu soudu, který může jako jediný verdikt CAS zvrátit. "Na jednu stranu zamítnutí odvolání jedenácti sportovců znovu potvrdilo existenci systematického dopingu v Soči. Na druhou nás mrzí, že CAS to při posuzování dalších 28 případů nevzal v úvahu," uvedl v prohlášení.

"Tento verdikt může mít zásadní dopad na budoucnost boje s dopingem. Až budeme mít k dispozici kompletní dokumentaci k rozhodnutí arbitráže, důkladně ji analyzujeme a zvážíme další postup včetně odvolání k nejvyššímu soudu," přidal.

Rodčenkovův právník: Rozhodnutí CAS posiluje podvodníky!

Rusku by tak měly zůstat zlaté medaile, které v Soči získali běžec na lyžích Alexandr Legkov a skeletonista Alexandr Treťjakov. Celkem výpravě opět náleží devět ze třinácti původně odebraných cenných kovů. Zpátky naopak Rusové nedostanou dvě zlaté medaile bobistů a zatím ani dvě stříbra biatlonistek. Soud se totiž zatím nezabýval tresty pro Olgu Zajcevovou, Olgu Viluchinovou a Janu Romanovovovou, jež ukončily kariéru a jejich případy byly odloženy. Kromě nich CAS nejednal ani o případu bobisty Maxima Bělugina, který se proti trestu neodvolal.

Rozhodnutí arbitráže navíc znamená, že 28 omilostněných sportovců může požadovat dodatečnou nominaci na olympiádu v Pchjongčchangu. K tomu však potřebují pozvání od MOV, protože kvůli dopingové aféře byl suspendován Ruský olympijský výbor. Ministr sportu Pavel Kolobkov už prohlásil, že Rusko o dodatečné pozvánky bude usilovat. Nominace navíc už byly uzavřené minulý týden.

"Očekávám, že Mezinárodní olympijský výbor uzná rozhodnutí CAS a bezpodmínečně zajistí ruským sportovcům účast na blížící se olympiádě," prohlásil Kolobkov. "Za poslední rok prožili velmi těžké časy a teď to chtějí hodit za hlavu a dělat to, co mají nejradši - soutěžit ve férovém boji," uvedl.

Právník Jim Walden, který zastupuje hlavního svědka o dopingovém systému v Rusku Grigorije Rodčenkova, považuje rozhodnutí CAS za posílení podvodníků. Verdikt mezinárodní sportovní arbitráže ostře kritizoval. "Tohle rozhodnutí CAS jenom posiluje podvodníky, ztěžuje cestu k vítězství čistým sportovcům a znamená další nespravedlivý úspěch pro zkorumpovaný ruský dopingový systém a především pro (prezidenta) Putina," uvedl Walden v dnešním vyjádření.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval se ke zvratu v ruské dopingové kauze zatím nechtěl podrobně vyjádřit. "Je to pro nás trochu překvapení, ale nechceme tu situaci moc komentovat, neboť se všechno dozvídáme pouze z médií a nemáme žádné další informace. Je to rozhodnutí soudu, které se musí respektovat. Určitě celou situaci ale budeme sledovat a počkáme na další vývoj," uvedl pro ČTK.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní