Rubriky:

Ostatní

Kluby sledge hokeje budou pod křídly ČSLH

30. října 2006 17:06 - PRAHA

Kluby sledge hokejové asociace budou od nynějška oficiálně právoplatnými členy Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). Dohodli se na tom zástupci obou svazů a vzájemnou spolupráci oznámili na pondělní tiskové konferenci k nominaci hokejové reprezentace pro turnaj Karjala Cup v pražském hotelu Corinthia Towers.

"Český sledge hokej začal fungovat v roce 2000 a je u nás nejpropracovanější soutěž s šesti kluby. Naši reprezentanti nepostoupili na paralympiádu v Turíně pouze o jednu branku, nyní dělají vše pro postup na hry ve Vancouveru 2010. ČSLH pomáhal sledge hokeji i během uplynulých čtyř let," vyzdvihl spolupráci s hokejovým svazem předseda českého svazu sledge hokeje Roman Herink.

Sledge hokej znamená v doslovném překladu sáňkový hokej. Hraje se na speciálně upravených sáňkách, které mají zespodu místo skluznic nože. Hráči se odrážejí dvěma hokejkami. Ty jsou z jedné strany zakončeny bodcem a z druhé strany čepelí. Sledge hokej hrají převážně tělesně postižení hokejisté, ale není to podmínkou. Podle pravidel ČSHL může být v týmu 5 zdravých hráčů, ale při zápase na ledě v jednu chvíli pouze dva. Zdraví hráči jsou označeni viditelnými proužky na přilbách.

Sledge hokej vznikl v České republice teprve v roce 2000 ve Zlíně. V současnosti existuje 6 týmů. Na paralympiádu se tento sport dostal v roce 1994 a ihned se stal jedním z nejatraktivnějších. Češi měli šanci postoupit na poslední paralympiádu v Turíně, stačilo v posledním zápase kvalifikace porazit Velkou Británii. Utkání ale bohužel skončilo bez branek.

I tak však patří českým sledge hokejistům uznání. Hráči nemají ideální podmínky, sponzorů je opravdu poskrovnu. Přesto za velmi krátkou dobu dokázali dohnat týmy na světové úrovni a odehrát s nimi vyrovnané partie.

Jirka G. Novák, Sport.cz

Zrušit