Paralympiáda

Atletka Kacanu získala první české zlato, Musil bronzový

8. září 2008 08:37 - PEKING

První českou vítězkou na paralympijských hrách v Pekingu je Eva Kacanu. 43letá atletka vyhrála v pondělí soutěž ve vrhu koulí sloučených kategorií 54 – 56. Výkonem 6,73 metru navíc stanovila nový světový rekord v této disciplíně. Medailovou sbírku české výpravy rozšířil o bronz diskař Roman Musil, který si v závodě sloučených kategorií F33/34/52 zajistil nejlepším výkonem sezóny třetí příčku. Roman Musil získal v hodu diskem bronz 8. 9. 2008

Už po prvních třech pokusech, které slouží ke zúžení startovního pole na osm soutěžících, byla česká atletka na prvním místě díky osobnímu rekordu 6,59 metru, který si zapsala hned prvním pokusem. Díky tomuto výkonu navíc měla jistotu zlaté medaile ještě před druhou polovinou soutěže, protože ani jedna z jejích soupeřek nedokázala mistryni světa z Assenu překonat. Eva Kacanu tak mohla svou šestici pokusů zkompletovat v klidu, s vědomím prvenství v soutěži.

Se ziskem zlaté medaile z paralympijských her se ale česká reprezentantka nespokojila a posledním šestým pokusem dlouhým 6,73 metru překonala světový rekord. „Moc jsem si to přála. Vyhrát paralympijské hry a navíc překonat světový rekord. Jsem hrozně šťastná, strašně dlouho jsem toužila po vylepšení světového maxima a tady se to povedlo,“ rozdávala úsměvy po závodě.

Připomněla také zlatý medailový úspěch české oštěpařky Barbory Špotákové na stejném stadiónu během olympijských her: „Po třetím a čtvrtém pokusu to moc na zlepšení nevypadalo, ale ten poslední se povedl náramně! Však jsem to taky udělala po vzoru Báry Špotákové!“

Musil prožil nejtěžší závod v kariéře

Diskař Roman Musil rozšířil dnešní trojnásobnou zlatou sbírku české výpravy o bronz. V závodě sloučených kategorií F33/34/52 mu nejlepší výkon sezóny s přehledem stačil na třetí příčku.

V odpoledním atletickém bloku se z české výpravy představili také František Serbus, který ve vrhu koulí (F32) skončil šestý, a Miroslava Sedláčková. Zrakově postižená atletka nastoupila ve dvou rozbězích. V rozběhu na 800 m pro sloučené skupiny T12/13 skončila pátá, na prvním nepostupovém místě do finále. Do finále nepostoupila ani v rozběhu na 100 m.

Roman Musil označil závod za nejtěžší ve své kariéře. „Je to veliký úspěch a hrozně si ho cením. Soutěž byla velice náročná. Psychicky, fyzicky i časově,“ řekl. Byla to nejtěžší soutěž v mé kariéře.

Po prvních dvou hodech byl čtvrtý se ztrátou tří metrů na Brita Chrise Martina, jenž závodí ve stejné skupině F33. „Nejtěžší bylo zmobilizovat síly,“ komentoval Musil, který se třetím pokusem dostal na třetí příčku.

V závěrečném šestém hodu navíc svůj výsledek vylepšil téměř o metr. „Dokázal jsem si, že i šestým pokusem se člověk může zlepšit. Nastartovalo mě to. Budu si teď daleko víc věřit v kouli,“ byl optimistický ohledně své hlavní disciplíny, ve které se na paralympijských hrách potřetí za sebou pokusí získat nejcennější příčku. „Chtěl bych pozdravit všechny doma a poprosit je, ať nám drží palečky,“ vzkázal na dálku všem příznivcům.

Diskaři nezopakovali medailové umístění z Atén

Naopak čeští diskaři v soutěži sloučených kategorií F55-56 nezopakovali medailové umístění z Atén, kde Martin Němec zvítězil a Miroslav Šperk skončil druhý. Tentokrát na ně zbyly čtvrtá a pátá příčka, další český zástupce Josef Štiak obsadil sedmé místo.

Česká výprava podala protest proti zařazení Jamajčana Tanta Campbella, který Němce posledním hodem předstihl a získal bronz, do kategorie F56. Oproti ostatním závodníkům má totiž nohy amputované až pod koleny. "Tříčlenná komise znovu zkontrolovala Campbella a sdělila, že to, co se nám zdálo jako výhoda, tedy možnost využití svalů trupu a končetin, výhodou není. Potvrdila tedy jeho začlenění," uvedl sportovní manažer týmu David Šnajdr.

Dvojnásobný paralympijský vítěz Němec do poslední chvíle bojoval o další medaili, nakonec mu ale unikla. "Jsem spokojený s tím, co jsem hodil. Byl to můj druhý nejlepší výkon sezony, ale i kdybych hodil ten nejlepší, stejně by to nestačilo. Objevili se tam noví závodníci, takové hroudy, které jsme v životě neviděli. A naházeli takovéhle výkony," řekl. Vítězný Kubánec Leonardo Díaz překonal výkonem 40,87 metru světový rekord.

Paralympiáda v Pekingu
Atletika:

Ženy - vrh koulí, kat. 54-56: 1. Kacanu (ČR) 6,73 m (1084 bodů) - světový rekord, 2. Willingová 8,61 (1034), 3. Buggenhagenová (obě Něm.) 8,54 (1026).

Muži - disk, kat. F55-56: 1. Díaz (Kuba) 40,87 (1061 bodů) - světový rekord, 2. Járí (Írán) 39,39 (1023), 3. Campbell (Jam.) 39,31 (1021), 4. Němec 37,48 (987), 5. Šperk 36,64 (951), ...7. Štiak (všichni ČR) 36,12 (938).

Muži - disk, kat. F33/34/52: 1. Apinis (Lot.) 20,47 m = 1097 b. - SR, 2. Martin (Brit.) 28,37 m = 1074 b., 3. Musil (ČR) 27.11 m = 1026 b.

Muži - koule, kat. F32: 1. Betina (Alž.) 10,65 m - SR, 2. Idoudi (Tun.) 10,40 m, 3. Bakiri (Alž.) 9,37 m, ... 6. Serbus (ČR) 6,55 m.