Druhé zlato má i plavkyně Běla Hlaváčková

PEKING

Vodní kostka mění večer barvy, pro českou plavkyni Bělu Hlaváčkovou ale zůstává zlatá. Po triumfu v závodě na 50 m znak dokázala dvaatřicetiletá reprezentantka vyhrát i prsařskou stovku časem 1:55.55. Její bilance na paralympijských hrách v Pekingu tak čítá už tři medaile. Bronz brala matka čtyřletého Honzíka na 100 metrech volným způsobem.

Česká plavkyně Běla Hlaváčková

Už v kvalifikaci prsařského závodu byla Hlaváčková nejrychlejší, svůj čas z rozplavby ale dokázala ve finále ještě vylepšit, a to bez dvou setin o celé dvě vteřiny. „Dá se říct, že dopoledne jsem to jela trochu volněji, teď už jsem se opravdu snažila, aby ten čas byl co nejlepší a abych přeplavala svoje soupeřky,“ přiznala Hlaváčková.

Prvních padesát metrů byl závod velmi vyrovnaný a česká plavkyně se pohybovala na medailových pozicích. Druhá část jí ale vyšla skvěle a Hlaváčková se probojovala až ke zlatu. Dohmátla přitom o celé dvě vteřiny dříve než druhá Izraelka Pezarová. „Přišlo mi nemožné přejet Inbal Pezarovou z Izraele, která je hrozně dobrá, a plavkyni Singapuru Teresu Gogh. Ale nemožné se stalo skutkem,“ jásala zlatá česká reprezentantka po závodě.

Běla Hlaváčková má za sebou tři starty na letošní paralympiádě a tři medaile. Skvělý výsledek může ještě vylepšit v posledním závodě na 50 m volným způsobem. „Mám pocit, že mám tzv. vyděláno, že lepší už to být nemůže, tak pojedu úplně v klidu. Jen doufám, že se nachlazení, se kterým jsem se dnes ráno probudila, dá dohromady,“ doufá Hlaváčková.

V pekingském bazénu v pátek závodili také další dva čeští plavci, ani jeden z nich ale nepostoupil z kvalifikace. Martin Štěpánek skončil na dvousetmetrové trati polohového závodu dvanáctý, Tereza Diepoldová obsadila v závodě na 400 m volným způsobem 15. místo.

Paralympijské hry - Peking:
Plavání:
100 m prsa, ženy, SB4: 1. Běla Hlaváčková (ČR) (1:55.55), 2. Inbal Pezarová (Izr.) (1:57.75), 3. Maria Teresa Peralesová (Špa.) (2:01.25).
400 m volným způsobem, ženy, S9: 1. Natalie Du Toitová (JAR) (4:24.75), 2. Ellie Coleová (Austr.) (4:45.17), 3. Stephanie Dixonová (Kan.) (4:47.78) … 15. Tereza Diepoldová (ČR) (5:22.92).
200 m polohový závod, muži, SM13: 1. Oleksij Fedyna (Ukr.) (2:16.32), 2. Dave Ellis (VB) (2:20.27), 3. Daniel Clausner (Něm.) (2:20.30) … 12. Martin Štěpánek (ČR) (2:28.02).