Roddick proti Federovi neproměnil tři mečboly a prohrál

ŠANGHAJ

Američan Andy Roddick měl na Turnaji mistrů blízko k tomu, aby se stal třetím hráčem, který letos porazil Rogera Federera. Proti švýcarské světové jedničce měl v tie-breaku druhého setu tři mečboly, ale nevyužil je a rozhodující sadu prohrál 4:6. Po třinácti vzájemných zápasech tak má se suverénem současného tenisu hrozivou bilanci 1:12.

V prvním setu ztratil Federer hned ve třetí hře servis a proti výborně podávajícímu Roddickovi se už neprosadil. Americký daviscupový reprezentant sice trochu ztrácel ve výměnách od základní čáry, ale v klíčových momentech si pomohl podáním. Úspěšným volejem proměnil třetí setbol a vyhrál 6:4.

Ve druhém setu si oba hráči drželi podání. Federer měl v deváté hře při Roddickově servisu postupně tři setboly, ale finalista US Open všechny odvrátil podáním a dvěma vítěznými míči. Ve zkrácené hře měl Roddick blízko k triumfu, když vedl 6:4, ale ani jeden ze dvou mečbolů neproměnil. Další šanci dostal za stavu 8:7 ve svůj prospěch, ale Federer ho o ni výborným servisem připravil a sám si vzápětí vypracoval setbol. Při něm zahrál Roddick smeč do autu a zápas pokračoval.

Klíčový moment třetího setu přišel ve třetí hře, kdy čtyřiadvacetiletý Švýcar poprvé a naposledy v zápase získal soupeřovo podání. V desáté hře pak podával na vítězství v utkání, dostal se do vedení 40:0 a měl tři mečboly. Druhý z nich proměnil, když zakončil zápas po bezmála dvou a půl hodinách esem. Do tabulky Červené skupiny, kde se hraje ještě duel mezi Davidem Nalbandianem a Ivanem Ljubičičem, si tak připsal druhé vítězství.

Damm s Paesem opět nevyhráli

Druhou porážku na Turnaji mistrů utrpěli Martin Damm s Leanderem Paesem. Česko-indický pár dnes až v tie-breaku rozhodujícího třetího setu podlehl nejlepší světové dvojici bratrů Mika a Boba Bryanových. Američtí favorité si tak do tabulky Červené skupiny připsali první výhru.

Damm s Paesem první set prohráli hladce 2:6, ale ve druhé sadě srovnali krok. Odvrátili všech pět brejkbolů zámořských soupeřů a zkrácenou hru pak vyhráli 7:4.

V sedmé hře rozhodující sady vítězové letošního US Open ztratili servis, ale vzápětí poprvé v zápase prolomili podání soupeře a znovu si vynutili tie-break. Do něj vstoupila lépe dvojčata Bryanova, která vedla 4:1 a 5:2. Damm s Paesem sice dotahovali, ale prohráli 5:7.

V tabulce Červené skupiny tak mají na kontě dvě porážky a v závěrečném duelu musejí porazit izraelskou dvojici Jonathan Erlich, Andy Ram, aby si udrželi šanci na postup do semifinále. To už má po druhé výhře bez ztráty setu jisté australsko-zimbabwský pár Paul Hanley, Kevin Ullyett.

Turnaj mistrů:
Dvouhra:
Červená skupina: Federer (Švýc.) - Roddick (USA) 4:6, 7:6 (10:8), 6:4.
Tabulka
1. Federer2204:22
2. Roddick2113:31
3. Ljubičič1011:20
4. Nalbandian1011:20
Čtyřhra
Červená skupina: B. Bryan, M. Bryan (USA) - Damm, Paes (ČR/Ind.) 6:2, 6:7 (4:7), 7:6 (7:5), Hanley, Ullyett (Austr./Zimb.) - Erlich, Ram (Izr.) 6:4, 6:4.