Ruské naděje na obhajobu Davis Cupu zachránil Safin

Ruští tenisté stále mají naději, že obhájí triumf v Davisově poháru. Přes Francii postoupili do semifinále, když je v nedělní závěrečné dvouhře zachránil Marat Safin. Náhradník za Michaila Južného v rozhodujícím pátém zápase ve třech setech porazil Paula-Henriho Mathieua. V zářijovém semifinále budou Rusové hostit tým z Německa, druhou dvojici tvoří Švédsko a USA.

Nehrající kapitáni Šamil Tarpiščev a Guy Forget před závěrečnými dvouhrami míchali se sestavou. Zariskovali už před třetí dvouhrou, do níž nasadili tenisty, kteří původně hrát neměli. Tarpiščev místo čtvrtého hráče světa Nikolaje Davyděnka vsadil na hrdinu zápasu prvního kola v Chile Igora Andrejeva. Jeho francouzský kolega dal před Richardem Gasquetem přednost Sébastienu Grosjeanovi, který vyhrál a vyrovnal na 2:2.

Andrejev sice prohrál první set, ale v následujících dvou sadách se mu vždy hned v úvodu povedl brejk a dostal se do vedení 2:1 na sety. Zkušenější Grosjean však zlepšil hru při vlastním servisu a už nedovolil soupeři ani jediný brejkbol. Čtvrtou sadu vyhrál 6:3, a když se mu v páté hře rozhodujícího setu podařilo získat soupeřův servis, dotáhl ho k výhře 6:4.

Rozhodující zápas měl v zpočátku velmi vyrovnaný průběh. Oba tenisté si drželi servis a rozhodoval až tie-break, který vyhrál Safin 7:3. V dalších sadách vždy domácí tenista hned v úvodu získal podání soupeře a sám musel při vlastním servisu řešit problémy jen ve čtvrté hře třetí sady, kdy prohrával 0:40. Kritickou situaci však zvládl a vzápětí podruhé v sadě získal servis soupeře. Vedení už udržel a získal pro obhájce postupový třetí bod.

Ve zbývajících zápasech už bylo rozhodnuto po sobotních čtyřhrách. V dnešních dvouhrách snížili Belgičané doma proti Německu na 2:3 a Argentinci uhráli alespoň čestný bod ve Švédsku.

DAVIS CUP - čtvrtfinále:
Rusko - Francie 3:2 po třetí dvouhře
Andrejev - Grosjean 5:7, 6:4, 6:2, 3:6, 4:6, Safin - Mathieu 7:6 (7:3), 6:3, 6:2.
Švédsko - Argentina 4:1
Björkman - Prieto 6:1, 6:2, Lindstedt - Del Potro 6:7 (7:9), 4:6.
Belgie - Německo 2:3 po třetí dvouhře
Ch. Rochus - Kohlmann 3:6, 6:4, 6:4, Norman - Kohlschreiber 6:2, 6:3.

4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 Bejlek - Blinkovová 4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 konec
20240424T19 : 45:00+0200