Remízy zajistily Brnu a Synotu postup v Poháru Intertoto

POŠTORNÁ/ BĚLEHRAD

Fotbalisté Brna remizovali v odvetě Poháru Intertoto v Poštorné se švýcarským Thunem 1:1 a Synot v Bělehradě s místním OFK 3:3. Oba české kluby v předešlých zápasech zvítězily a tak se v sobotu mohly radovat z potupu do třetího kola. Brno v prvním zápase na hřišti soupeře vyhrálo 3:2. Synot ve Starém Městě zvítězil 1:0.

Vedoucí branku Brňanů vstřelil v 11. minutě Kroupa, Thun vyrovnal po hodiny hry díky střele Raimondiho. Brňané bez útočníka Doška, který odletěl na zkoušku do ruského Rostova, vstoupili do zápasu aktivně. Navzdory jenobrankovému náskoku z prvního utkání nemysleli na defenzívu. Útočné pojetí také vyneslo Brňanům už po 11 minutách uklidňující branku. Z pravé strany přenesl Zúbek míč na Beleje, z jehož centru Kroupa hlavou překonal brankáře Coltortiho.

Po tomto úspěchu už Brňané do útočení tolik nepospíchali, mysleli více na obranu. I když Švýcaři pomýšleli na zvrat, zadní řady Brna soupeře do střelecké příležitosti nepustily. A tak se většinou hrálo ve středu hřiště, bez střeleckých příležitostí. Hned po změně stran vyzkoušel Pacanda nebezpečnou střelou levačkou kvality brankáře Coltortiho, který ale míč chytil.

Trenér Thunu Hanspeter dvěma střídáními oživil hru svého mužstva, které viditelně ožilo a výsledkem byla útočná hra s několika nebezpečnými šancemi. Jednu z nich proměnil v 63. minutě Raimondi po nedorozumění brněnské obrany ve vyrovnání. Švýcaři vycítili šanci na zvrat, ale v 65. minutě brankář Belic Aegerterovu střelu vyrazil a také další snaha hráčů Thunu už vyzněla naprázdno.

FC Brno - FC Thun 1:1 (1:0)
Branky: 11. Kroupa - 63. Raimondi. Rozhodčí: Lajuks - Pukijans, Gavrilovs (všichni Lit.). ŽK: Mezlík, Pacanda - Aegerter. Diváci: 2110. První zápas 3:2, postoupilo Brno.
Sestavy:
Brno: Belic - Krško, Schuster, Kotůlek, Křap - Mezlík (68. Máša), Zúbek, Abrahám, Belej (84. Svoboda) - Pacanda, Kroupa (74. Simr).
Thun: Coltorti - Gerber, Miličevič, Schneider, Cerrone - Zanni (46. Ferreira), Baumann, Aegerter, Dos Santos - Moser (46. Renfer, 58. Raimondi), Rama.

Draví Srbové proti Synotu tempo nevydrželi

Dravě hrající Srbové vsadili na nástup do obou poločasů, v nichž se jim také podařilo vždy vstřelit gól. Synot ale dvakrát vyrovnal a jeho postup zpečetil v 77. minutě třetí brankou Abrahám. Očekávaný počáteční nápor Bělehradu přestál Synot s čistým kontem pouze necelou čtvrthodinu. Po rohovém kopu českého týmu se podařilo z rychlého protiútoku do otevřené obrany Kolakovičovi překonat brankáře Drobisze. Další tlak Bělehradu už Synot ubránil a naopak po půlhodině se povedlo Němčickému uniknout po pravém křídle a po jeho centru Polách vyrovnal.

Stejný obraz měla i hra po změně stran. Bělehrad vsadil na zoufalý nápor, který korunoval Simič druhou brankou. Synot se ale po obdrženém gólu rychle vyburcoval k odvetě a po standardní situaci srovnal na 2:2 Kostka. Vyrovnávací gól Synot uklidnil a v 77. minutě se po rohovém kopu trefil potřetí hlavou Abrahám. Moravský klub hrál v závěru takticky velmi zdatně a nervózního soupeře nepustil k vážnější střelecké příležitosti, naopak mohl ještě svůj náskok zvýšit.

Nakonec však hosté přesto vítězství neudrželi, v nastaveném čase znovu doplatili na chybu a protiútok po vlastním rohovém kopu. "Odvedli jsme takticky velmi dobrý výkon. Musíme se ale příště vyvarovat zbytečných chyb, neboť jsme obdrželi dvě branky ze situací, kdy jsme sami kopali rohový kop a nechali soupeři hodně prostoru," řekl ČTK ředitel Synotu Jaroslav Hastík.

OFK Bělehrad - 1. FC Synot 3:3 (1:1)
Branky: 14. Kolakovič, 50. Simič, 90. Grubač - 31. Polách, 54. Kostka, 77. Abrahám. Rozhodčí: Bede - Eros, Vámos (všichni Maď.). ŽK: Kolakovič, Jokič (oba OFK). Diváci: 2000. První zápas 0:1, postoupil Synot.
Sestavy:
OFK Bělehrad: Stevanovič - Bajalica, Baša, Jokič, Trišovič (72. Grubač) - Simič, Stančič, Bakovič (76. Leandro), Stoinovič (38. Despodovski) - Kolakovič, Mrdakovič.
Synot: Drobisz - Němčický, Kostka, Palinek, Abrahám - Malár, Šumulikoski, Polách (70. Dvořák), Lukaštík - Slončík (81. Meduna), Kowalík (67. Míca).