Rubriky:

Tenis

Kaderka: Systém nám závidí celý svět

18. září 2007 09:28

Špičkový systém práce s mládeží, který Česku závidí celý svět. To je podle šéfa českého tenisu Iva Kaderky jedna z největších devíz tuzemského tenisu. Kaderka v rozhovoru pro deník Právo říká, že lidé u nás v přípravě mládeže dokážou neskutečné věci a mnohdy zadarmo. „V tomto směru si zaslouží úctu. Díky jim vyrůstají noví Berdychové a Vaidišové.“

Jaké je podle vás postavení českého tenisu ve světě?

V čele Českého tenisového svazu jsem deset let, takže mohu srovnávat. Když se podíváte do statistiky, tak zjistíte, že se pohybujeme mezi třetím až pátým místem na světě, co se týká úspěchů našich hráček a hráčů na grandslamech. Dnes hrají grandslamy tenisté a tenistky asi ze šedesáti zemí a stále se objevují noví, třeba v regionech, kde by to dříve nikdo nečekal. Tenis dnes umí celý svět. Před pár lety to byl poloviční počet zemí.

V týmových soutěžích tak vysoko nejsme...

Systém vrcholných soutěží je jiný. Jedna prohra a jste dole. Slováci jeden rok hráli finále Davis cupu a druhý sestoupili z elitní skupiny. Přesto i my jsme v Davis cupu a Fed cupu stále mezi elitou. Vždycky záleží na složení týmu a štěstí. Máme silný tým mužů především díky Berdychovi se Štěpánkem, takový jsme neměli více než deset let. Velice kvalitní je tým žen s Vaidišovou a Šafářovou. A k nim dorůstají další hráčky, tento tým má obrovskou budoucnost. Oba mohou v nejsilnějším složení zmíněné soutěže klidně vyhrát. V juniorských soutěžích vozíme medaile z velkých soutěží pravidelně.

Český juniorský tenis patří ke světové špičce. Čím si vysvětlujete, že tak malá země má tolik výborných tenistů?

Náš juniorský tenis skutečně sbírá ve všech soutěžích, od týmových až po grandslamy, jeden úspěch za druhým. V té obrovské konkurenci je to úžasné. Tenis je samozřejmě o penězích, ale především o práci. Lidé u nás v přípravě mládeže dokážou neskutečné věci a mnohdy zadarmo. V tomto směru si zaslouží úctu. Díky jim vyrůstají noví Berdychové a Vaidišové. Naše tenisová asociace má jeden z nejlépe propracovaných systémů na světě, co se týká péče a práce s talenty. Závidí nám ho i v mnoha nejvyspělejších zemích.

Přesto se o úspěších mladých moc neví...

Bohužel v Česku platí, že se neumíme radovat z každého úspěchu, bereme jen ty velké a například o skvělých výsledcích našich juniorů se nedočtete téměř nikde. Média to prostě nezajímá. Raději hledají senzace, skandály, aféry a bulvární nesmysly. To platí nejen o tenisu. A je to škoda, protože Česko se má ve sportu skutečně čím chlubit.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..