Davyděnko pomohl Federerovi k účasti v semifinále Turnaje mistrů

ŠANGHAJ

Světová jednička Roger Federer si zahraje semifinále Turnaje mistrů. Obhájci titulu k tomu pomohl Rus Nikolaj Davyděnko, který se se soutěží v Šanghaji rozloučil výhrou 6:4 a 6:3 nad Chilanem Fernandem Gonzalezem. Do zápasu s Američanem Andym Roddickem tak švýcarský tenista nastupoval bez psychického tlaku a vyhrál za 61 minut jednoznačně 6:4 a 6:2.

Federer předváděl tenis, díky němuž vládne světovému žebříčku, a pátého nasazeného přehrál po všech stránkách. Vzájemnou bilanci s Roddickem vylepšil na 15:1 a vyhrál Červenou skupinu. V semifinále tak narazí na světovou dvojku Rafaela Nadala, Roddicka čeká další Španěl David Ferrer, který v Šanghaji jako jediný ještě neprohrál.

Federer zahrál 33 vítězných úderů, měl třiaosmdesátiprocentní úspěšnost prvního servisu a sám byl překvapený, jak dobře hrál. Pro další průběh turnaje to však nemusí být až tak podstatné. "Nesmíme dnešní zápas přeceňovat, už jsme oba postoupili. Těším se, že si zahraju s Rafou. Když podám optimální výkon, tak si myslím, že jsem v hale favoritem," řekl trojnásobný vítěz Turnaje mistrů.

Roddick byl naprosto bezmocný, když prohrával ve druhém setu 0:3, v rozčilení rozmlátil raketu o vlastní botu. "Musím zjistit, co z mé hry z něj dostává to nejlepší, a pokusit se tomu přizpůsobit. Někteří tenisté, kteří ho porazili, jsou rychlí. To bohužel není moje silná stránka," přemítal Roddick, proč se Federer proti němu znovu ukázal ve skvělé formě.

Dlouhý s Víznerem i přes vítězství nepostoupili

Gonzalez se stejně jako v zápase s Roddickem nepřiblížil výkonu, který mu na úvod Turnaje mistrů přinesl výhru nad Federerem. Ruský tenista, který už neměl šanci na postup, hrál přesněji a lépe zvládal klíčové momenty zápasu. První sadu pro sebe Davyděnko rozhodl v desáté hře, když proměnil setboly při Gonzalezově servisu.

Chilský tenista měl jen pětapadesátiprocentní úspěšnost prvního servisu a zrazoval ho i jindy smrtící forhend. Čtvrtý hráč světa si tak na returnu vytvářel hodně šancí na brejk, a i když sám podání dvakrát ztratil, vyhrál i druhý set 6:3.

Čeští deblisté Lukáš Dlouhý s Pavlem Víznerem porazili ve svém závěrečném zápase základní skupiny 6:3, 4:6 a 11:9 nasazené jedničky Marka Knowlese a Daniela Nestora, ale na postup jim to nestačilo. Švéd Simon Aspelin s Rakušanem Julianem Knowlem totiž ve dvou setech porazili zdolali Arnauda Clémenta a Michaela Llodru a rovněž si připsali druhou výhru. Čeští tenisté měli z trojice párů se shodnou bilancí nejhorší poměr setů.

Turnajové jedničky se jako vítězové skupiny v semifinále utkají s česko-indickým párem Martin Damm, Leander Paes. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Aspelin s Knowlem a australsko-zimbabwský pár Paul Hanley, Kevin Ullyett.

Dvouhra, Červená skupina:
Davyděnko (4-Rus.) - Gonzalez (7-Chile) 6:4, 6:3, Federer (1-Švýc.) - Roddick (5-USA) 6:4, 6:2.