Benešová ve finále turnaje v Estorilu podlehla Kirilenkové

ESTORIL

Česká tenistka Iveta Benešová podlehla ve finále turnaje v Estorilu Rusce Marii Kirilenkové 4:6 a 2:6. Pětadvacetiletá fedcupová reprezentantka nenavázala na svůj dosud jediný titul z Acapulka, který získala v roce 2004, a prohrála své páté finále na okruhu WTA. V mužské dvouhře vytěžil ze skreče zraněného Nikolaje Davyděnka svůj první letošní titul světový hráč číslo jedna Roger Federer.

Ženské finále přitom zahájila rodačka z Mostu v duchu svých předchozích utkání a rychle se dostala do vedení 3:1. Turnajová dvojka Kirilenková nestačila na tvrdé prohozy a měla problémy s pohybem. Poté si nechala ošetřit stehenní sval a přestávka jí pomohla. Jednadvacetiletá Ruska se probojovala až k setbolu, který pak proměnila až po půlhodinovém zdržení způsobeném dešťovou přeháňkou.

Benešová už se ve druhém setu jen těžko prosazovala proti rozehrané soupeřce a při vlastním podání při druhém mečbolu zakončila celý souboj úderem do sítě.

Kirilenková si připsala v Estorilu na konto celkem tři skalpy českých tenistek. Ve druhém kole zdolala Petru Cetkovskou a v semifinále i Kláru Zakopalovou. Dvaatřicátá hráčka světa získala třetí turnajový titul v kariéře.

Federer si v Estorilu zahrál letos vůbec poprvé finále a za soupeře měl svého oblíbeného Davyděnka, jenž s ním dosud prohrál všech 11 vzájemných duelů. V prudkém větru a chladu získal šestadvacetiletý Švýcar první set v tie-breaku, když sice dovolil Rusovi srovnat čtyřmi míčky za sebou ze stavu 5:1, ale nakonec vyhrál 7:5.

V druhé sadě se Davyděnko ujal vedení 2:1, ale příznivý stav ke zvratu v zápasu nevyužil, neboť kvůli zranění nohy odstoupil. Přesně po týdnu tak zažil pocit, jaký měl v utkání s ním v Davis Cupu Tomáš Berdych, jenž musel skrečovat duel dokonce v pátém setu. Federer získal 54. titul v kariéře a prémii 74 300 eur.