Wimbledon: Štěpánek vyřadil Hernycha, Šafářová prohrála

LONDÝN

Česká tenisová jednička Radek Štěpánek postoupil do druhého kola Wimbledonu, když si ve svém úvodním zápase na turnaji poradil s dalším českým hráčem Janem Hernychem. Ve druhém kole se utká se Srbem Viktorem Troickým. Na londýnské trávě naopak neuspěla Lucie Šafářová, která prohrála ve svou setech s Francouzskou Emilií Loitovou. Vypadli také Minář, Hrdinová, Cetkovská, a Voráčová.

Štěpánek neztratil se svým krajanem ani jednu sadu. Přitom se dlouho spekulovalo o tom, zda do turnaje vůbec nastoupí. Na turnaji v Nottinhamu, který slavnému grandslamu předchází, totiž kvůli zranění svalu pod žebrem vzdal zápas s Isnerem.

Štěpánek, nasazená šestnáctka anglického turnaje, snadno získal první sadu, o druhý set se ale s pražským rodákem dlouho přetahoval. Rozhodl nakonec jeho brejk za stavu 5:5. Karvinský rodák ve třetím setu snadno dokráčel k vítězství, když svému soupeři nadělil "kanára".

Premiéra v hlavní soutěži grandslamového turnaje české tenistce Evě Hrdinové nevyšla. Třiadvacetiletá hráčka v úterý nestačila v prvním kole Wimbledonu na 31. nasazenou Carolinu Wozniackou a sedmnáctileté Dánce podlehla po setech 2:6 a 5:7.  Hrdinová se do hlavní soutěže probojovala z kvalifikace, kterou zvládla až na třetí pokus. V letech 2005 a 2006 vypadla už v prvním kole kvalifikačních bojů.

Neuspěli ani Ivo Minář, kterého po pětisetové bitvě vyřadil Argentinec Arquello, a Petra Cetkovská, jež nestačila na thajskou tenistku Tamarine Tanasugarnovou. Minář sice prohrál úvodní sadu, poté se však dostal do vedení 2:1 na sety, ale jeho soupeř nakonec získal zápas ve svůj prospěch.

Voráčová Davenportovou nezaskočila

Z českých tenistek neuspěla ani Renata Voráčová, i když odehrála vyrovnaný zápas s wimbledonskou šampionkou z roku 1999 Lindsay Davenportovou. Nakonec jí podlehla 3:6, 7:5 a 3:6.

Ve druhém setu americké tenistce utekla z mečbolu a následně vyrovnala na 1:1. Davenportová kulhala a před třetím setem si nechala ošetřovat bolavé pravé koleno, ale Voráčová nedokázala její indispozice využít. Někdejší světové jedničce vycházela riskantní taktika rychlého ukončování výměn a v klíčových chvílích ji podržel servis. V rozhodujícím setu ho ztratila jen jednou, zatímco Voráčová dvakrát a wimbledonská premiéra pro ni skončila.

Wimbledon 2008 - výsledky českých tenistů:
Muži:
Dvouhra - 1. kolo:
Arquello (Arg.) - Minář (ČR) 6:4, 2:6, 2:6, 6:2, 6:2, Stěpánek (16-ČR) - Hernych (ČR) 6:3, 7:5, 6:0.
Čtyřhra - 1. kolo:
Dlouhý, Paes (9-ČR/Indie) - Auckland, Delgado (Brit.) 4:6, 6:0, 6:3, 4:6, 6:3.
Ženy:
Wozniacká (31-Dán.) - Hrdinová (ČR) 6:2, 7:5, Tanasugarnová (Tha.) - Cetkovská (ČR) 6:4, 6:3, Davenportová (25-USA) - Voráčová (ČR) 6:3, 5:7, 6:3, Loitová (Fr. ) - Šafářová (ČR) 6:3, 7:6 (7:4).
Ostatní výsledky Wimbledonu najdete zde.