Ženské finále Wimbledonu bude záležitostí sester Williamsových

LONDÝN

Necelé dvě hodiny trvalo americké tenistce Venus Williamsové, než posedmé v kariéře postoupila do finále Wimbledonu. Čtyřnásobná šampiónka porazila v prvním semifinále ženské dvouhry Rusku Jelenu Dementěvovou po setech 6:1 a 7:6. Ve druhém semifinále porazila druhá ze sester Williamsových Serena Číňanku Čeng Ťie po setech 6:2 a 7:6.

Osmadvacetiletá Venus Williamsová dominovala duelu s Dementěvovou především v prvním setu, kdy vyhrála čtyři gamy, než se Rusce poprvé podařilo udržet servis. První sadu získala bývalá světová jednička hladce 6:1, a i když jí byla pátá nasazená následně vyrovnanější soupeřkou, díky výhře 7:3 v tie-breaku si Venus zahraje o svůj sedmý grandslamový titul.

Starší z amerického sesterského dua prohrála ve finále v All England Clubu pouze se Serenou, jež ji porazila v letech 2002 a 2003.

Právě Serena bojovala o účast ve finále s Číňankou Čeng Ťie. Americká hráčka vyhrála po setech 6:2 a 7:6 a ve finále vyzve svou sestru. Duel byl dvakrát přerušen kvůli dešti.

Stejně dopadlo i dohrávané utkání posledního čtvrtfinále mezi Němcem Schüttlerem a Clementem z Francie. Zápas byl dvakrát přerušen, ale nakonec ho do vítězného konce dotáhl německý hráč po setech  6:3, 5:7, 7:6, 6:7 a 8:6.

Tenistky Venus a Serena Williamsová se už posedmé střetnou ve finále některého ze čtyř grandslamových turnajů. Jasně navrch má mladší z amerických sester Serena. V souboji o titul byla pětkrát úspěšnější, zatímco Venus vyhrála jen první vzájemný finálový duel mezinárodního mistrovství USA před sedmi lety.

WIMBLEDON 2008
Ženy, dvouhra - semifinále:
V. Williamsová (7-USA) - Dementěvová (5-Rus.) 6:1, 7:6 (7:3), S. Williamsová (6-USA) - Čeng Ťie (Čína) 6:2, 7:6 (7:5).
Semifinálové dvojice: Federer (1-Švýc.) - Safin (Rus.), Nadal (2-Šp.) - Schüttler.
Muži, dvouhra - čtvrtfinále
Schüttler (Něm.) - Clément (Fr.) 6:3, 5:7, 7:6 (8:6), 6:7 (7:9), 8:6.
Čtyřhra - semifinále:
Bjoörkman, Ullyett (8-Švéd./Zimb.) - B. Bryan, M. Bryan (1-USA) 7:6 (7:3), 5:7, 7:6 (7:5), 7:6 (11:9).
Smíšená čtyřhra - čtvrtfinále:
Andrejev, Kirilenková (Rus.) - Vízner, Peschkeová (3-ČR) 6:3, 6:4.
Juniorky - čtyřhra - 1. kolo:
Linhová, Luknárová (ČR/SR) - Hogenkampová, Robsonová (Niz./Brit.) 4:6, 7:6 (7:3), 6:2.