Federer může za šest týdnů přijít o post světové jedničky

LONDÝN

Po porážce ve wimbledonském finále se trůn Rogera Federera otřásá v základech. Španěl Rafael Nadal ho může po více než čtyřech letech sesadit z postu světové jedničky, ale je velmi nepravděpodobné, že by k tomu došlo dříve než 18. srpna. V současné době ztrácí čerstvý wimbledonský šampion 545 bodů.

Vzhledem k olympijským hrám v Pekingu se totiž posunul termín turnajů série Masters v Torontu a Cincinnati a Federer až v polovině srpna přijde o 850 bodů, které loni na těchto podnicích získal. V té době už bude jasné, jak dopadl letos, kdy se oba turnaje hrají hned za sebou v týdnech od 21. a 28. července.

Pokud by Federer dosáhl na obou turnajích shodných výsledků jako jeho největší rival, jeho náskok v čele žebříčku by se ztenčil na pouhých 150 bodů. Jakmile by byl dvaadvacetiletý Španěl úspěšnější, mohl by se dočkat posunu do čela pořadí pro nasazování do turnajů. Například za triumf na podniku série Masters se uděluje 500 bodů, zatímco poražený finalista už dostane jen 350 bodů.

Nadalova pozice v žebříčku se během posledních měsíců dramaticky změnila, vždyť během antukové sezony musel dvakrát zachraňovat v přímém souboji se Srbem Novakem Djokovičem svou pozici světové dvojky.

Nyní může rodák z Mallorky reálně pomýšlet na tenisový trůn, i kdyby se mu to nepodařilo v nejbližších týdnech. Roli pak mohou hrát i body z olympijského turnaje, kde jich vítěz získá 400, zatímco stříbrný medailista 180, a především následné US Open. Pokud by Federer před závěrečným grandslamem roku stále držel první místo, byl by pod velkým tlakem, protože bude v New Yorku obhajovat 1000 bodů za loňské vítězství. Naopak Nadal před rokem vypadl v osmifinále, za což získal pouhých 150 bodů.

Federer je světovou jedničkou od 2. února 2004 a tenisu momentálně vládne rekordních 232 týdnů v kuse. Nadal se druhým hráčem světa stal 25. července 2005, od té doby se pořadí na vedoucích pozicích nezměnilo.

4 : 6, 6 : 7 Hanfmann - Menšík 4 : 6, 6 : 7 konec
20240425T15 : 00:00+0200