Štěpánek je na US Open ve třetím kole, tam ho čeká Švýcar Federer

NEW YORK

Tenista Radek Štěpánek se jako jediný z českých zástupců probojoval do třetího kola US Open. Nad Australanem Chrisem Guccionem zvítězil po čtyřech setech a jeho soupeřem v boji o účast v osmifinále bude šampión posledních čtyř ročníků Roger Federer ze Švýcarska.

Postupem do třetího kola vyrovnal Štěpánek své maximum ve Flushing Meadows z roku 2003.

Osmadvacátý nasazený hráč se utkal s dvoumetrovým Australanem potřetí v sezóně i kariéře a podruhé nad Guccionem zvítězil. V úvodu sezóny v Sydney uspěl ve třech setech domácí Australan, v Memphisu mu pak Štěpánek porážku vrátil.

Ivo Minař nevyužil nadějný náskok

Ivo Minář naopak na US Open dohrál, i když nad Finem Jarkkem Nieminenem vedl 2:0 na sety. Nakonec prohrál 7:6, 6:3, 4:6, 3:6 a 2:6.

Minářovi nevyšel vstup do zápasu, v prvním setu už prohrával 2:5. Pak však získal tři gamy za sebou a osudu úvodní sady rozhodoval tie-break, který český tenista vyhrál 7:2. Druhou sadu vyhrál čtyřiadvacetiletý pražský rodák 6:3. Dařilo se mu zakončovat výměny na síti, což je poměrně nový prvek v jeho hře. "V tomhle jsem se zlepšil. Dřív jsem se strašně nadřel, když jsem hrál míče jenom odzadu. Moje hra je teď pestřejší a myslím, že je to lepší," řekl Českému rozhlasu.

Nevyužitá šance

Šanci postoupit poprvé v kariéře do třetího kola grandslamu však nevyužil. Nieminen převzal iniciativu a v dalších třech sadách nepustil českého soupeře do výraznějšího vedení. "Ve třetím setu začal hrát o deset až patnáct procent rychleji," popsal Minář příčinu zvratu.

O šanci na úspěch ho definitivně připravily křeče, které ho přepadly před rozhodujícím setem. "Po čtvrtém setu, když jsem šel na záchod, jsem už cítil, že mám náběh na křeče. Když jsem se vrátil, tak jsem vyhrál svůj servírovací game, pak jsem měl brejkbol a při tom brejkbolu jsem cítil, jak mi naskákaly boule na nohou," uvedl český tenista.

Nechal se ošetřit, ale nepomohlo to. "Chvilku jsem si odpočinul, ale to už pak nešlo. On mi hrál do stran, abych musel trošku běhat," uvedl. Prý se necítil nijak zvlášť unavený, jeho potíže možná měly psychický původ. "Mně se to párkrát stalo i ze stresu. Když je člověk přemotivovaný, je stažený a naskáče to tam," řekl Minář. Jeho přemožitel si o postup do osmifinále zahraje se stříbrným medailistou z olympiády Fernandem Gonzalezem z Chile.

US OPEN
Muži:
Dvouhra - 2. kolo:
Štěpánek (28-ČR) - Guccione (Austr.) 6-4, 6-4, 6-7 (3), 6-2, Nieminen (Fin.) - I. Minář (ČR) 6:7 (2:7), 3:6, 6:4, 6:3, 6:2
Čtyřhra - 2. kolo:
Dlouhý, Paes (7-ČR/Indie) - Schwank, Starace (Arg./It.) 6:4, 1:6, 6:3, Damm, Vízner (11-ČR) - McClune, Van't Hof (USA) 6:0, 6:0.

4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 Bejlek - Blinkovová 4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 konec
20240424T19 : 45:00+0200