Španěly a Argentince dělí od finále Davisova poháru jedna výhra

MADRID

Španělské a argentinské tenisty dělí jediná výhra od postupu do finále Davisova poháru. O vedení 2:0 nad obhájci prvenství Američany se v pátek na antuce v aréně pro býčí zápasy Las Ventas nedaleko Madridu postarali Rafael Nadal a David Ferrer. Také ve druhém semifinále vedou domácí, v Buenos Aires poslali Argentince do dvoubodového náskoku nad Rusy David Nalbandian a Juan Martin del Potro.

O úspěšný vstup do duelu s USA se postaral první hráč světového žebříčku Nadal, který porazil Sama Querreyho 6:7 (5:7), 6:4, 6:3, 6:4. Zápas přitom pro španělského tenistu před 21 000 fanoušky nezačal nejlépe. Querrey, který je ve světovém žebříčku na 39. místě a dnešní duel byl pro něj po dodatečné nominaci za Jamese Blakea premiérou v Davisově poháru, vyhrál první set v tie-breaku. Ve druhém dokonce hned v úvodu sebral favorizovanému soupeři podání a ujal se vedení 2:0 na gamy.

Querreymu se pak ale přestal dařit servis a udělal celkem 74 nevynucených chyb, což vrátilo Nadala do hry. Španělský tenista otočil zápas a dotáhl jej k očekávanému vítězství. "Ještě nikdo proti mně na antuce neudělal tolik bodů při podání," řekl Nadal.

Druhý bod přidal Ferrer, když porazil americkou jedničku Andyho Roddicka. Španělský tenista sice získal první set v tie-breaku, pak ale převzal kontrolu nad zápasem Roddick a v následujících dvou dovolil soupeři uhrát jen tři gamy. Ferrer ale zabojoval a výsledek zápasu otočil, když poslední set získal poměrem 8:6.

Španělé se obrací ke čtyřhře

Třetí postupový bod a s ním spojenou šestou finálovou účast může Španělům zajistit sobotní čtyřhra, ve které se utkají domácí Feliciano Lopez a Fernandem Verdaskem a Mike Bryan a Mardy Fish, který nahradil zraněné Mikovo dvojče Boba.

V prvním duelu druhé semifinálové série dokázal Andrejev klást Nalbandianovi odpor před vyprodaným stadionem Parque Roca pouze v prvním setu, který prohrál v tie-breaku. Zbývající sady pak domácí tenista, podporovaný 14 000 fanoušků, vyhrál 6:2 a 6:4.

K postupu přiblížil Argentinu, která na domácí půdě neprohrála daviscupový zápas deset let, Del Potro v duelu s ruskou jedničkou Nikolajem Davyděnkem, kterého porazil po setech 6:1, 6:4 a 6:2.

Argentina má na dosah třetí finálovou účast a v případě postupu může Rusku oplatit porážku z předloňského finále Davisova poháru v Moskvě.

Davis Cup:
Madrid: Španělsko - USA 2:0 po prvním dnu
Nadal - Querrey 6:7 (5:7), 6:4, 6:3, 6:4, Ferrer - Roddick 7:6 (7:5), 2:6, 1:6, 6:4, 8:6.
Buenos Aires: Argentina - Rusko 2:0 po prvním dnu
Nalbandian - Andrejev 7:6 (7:5), 6:2, 6:4, Del Potro - Davyděnko 6:1, 6:4, 6:2.