Ruské šampiónky jsou blízko postupu do semifinále Fed Cupu

MOSKVA

Ruské tenistky zatím potvrzují v duelu prvního kola Světové skupiny I Fed Cupu proti Číně roli velkých favoritek a po dvouhrách vedou 2:0. Ze tří nedělních duelů tak obhájkyním titulu stačí získat jediný bod, aby postoupily do semifinále.

Proti oslabenému čínskému výběru, v němž chybějí nejlepší hráčky, zatím Rusky doma v Moskvě neztratily ani set. V prvním utkání porazila Světlana Kuzněcovová 6:2, 6:4 Jen C', druhý bod přidala olympijská vítězka Jelena Dementěvová po výhře 6:3, 6:0 nad Čang Šuaj.

Ruské tenistky, které vyhrály čtyři z posledních pěti ročníků Fed Cupu a doma neprohrály od roku 2003, se v případě postupu utkají s vítězem duelu Francie - Itálie. V Orléans mají navrch Italky, které po třísetových výhrách vedou 2:0.

První bod získaly díky Flavii Pennettaové, jež odvrátila mečbol proti bývalé světové jedničce Amélii Mauresmové a vyhrála 2:6, 7:6 a 6:4. Právě moment v tie-breaku druhého setu vyvolal hodně zlé krve.

Pennettaová totiž udělala směrem k rozhodčí obscénní gesto v reakci na to, že umpirová sudí označila jako aut její bekhendový úder, který byl původně hlášen jako dobrý. Za svou vzteklou reakci si Italka vysloužila jen ústní napomenutí, což bylo podle Mauresmové málo.

"Já to neviděla, ale Alizé Cornetová mi říkala, co Pennettaová rozhodčí řekla. Okamžitě ji měla vyhodit," postěžovala si bývalá světová jednička. "Když Zidane udeří hlavou Materazziho, je vyloučený. To je naprosto jasné. Takové chování je nepřijatelné," našla Francouzka paralelu se slavným incidentem ve finále fotbalového mistrovství světa 2006.

Poté, co se situace uklidnila, podávala Mauresmová na vítězství v zápase, ale situaci nezvládla. Mečbol odevzdala dvojchybou, následně ztratila set i celé utkání. "Ztratila jsem nad sebou kontrolu. Něco takového se mi stalo poprvé," omlouvala se za výbuch zlosti Pennettaová.

Druhou výhru Italkám zajistila Francesca Schiavoneová, jež v podobně dramatickém duelu zdolala 6:1, 2:6 a 8:6 Cornetovou.

V utkání mezi USA a Argentinou je po prvním dnu nerozhodný stav 1:1. Pro domácí Američanky, které se musejí obejít bez hvězdného dua sester Sereny a Venus Williamsových, získala v Surprise v úvodní dvouhře bod týmová jednička Jill Craybasová, když porazila Betinu Jozamiovou 6:2, 6:1. O vyrovnání se postaral její argentinský protějšek Gisele Dulková díky výhře 6:2 a 7:5 nad Melanií Oudinovou.

První kolo Světové skupiny I tenisového Fed Cupu:
Moskva: Rusko - Čína 2:0 po druhé dvouhře
Kuzněcovová - Jen C' 6:2, 6:4, Dementěvová - Čang Šuaj 6:3, 6:0.
Orléans: Francie - Itálie 0:2 po druhé dvouhře
Mauresmová - Pennettaová 6:2, 6:7 (7:9), 4:6, Cornetová - Schiavoneová 1:6, 6:2, 6:8.
Surprise: USA - Argentina 1:1 po druhé dvouhře
Craybasová - Jozamiová 6:2, 6:1, Oudinová - Dulková 2:6, 5:7.

4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 Bejlek - Blinkovová 4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 konec
20240424T19 : 45:00+0200