Tenistkám chyběl jeden míček do finále Fed Cupu, nakonec postoupily Američanky

BRNO

Jak těsný je ve sportu rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem předvedly české tenistky Květa Peschkeová s Ivetou Benešovou v závěrečné čtyřhře semifinále Fed Cupu proti USA. Český pár vyhrál první set 6:2 a ve druhé sadě měl za stavu 5:2 mečbol, Američanky Liezel Huberová a Bethanie Matteková-Sandsová ale hrozbu vyřazení odvrátily, set vyhrály v tie-breaku a třetí sadu získaly jednoznačně v poměru 6:1.

"Je neskutečný, že se to nepovedlo. Holky byly dvě třetiny lepším týmem, ale v tom je tenis ošemetný. Chyběl jeden míč, ale v tenise není nikdy konec. Míč přišel lehce za čáru, Matteková se vzpamatovala a už to byl otevřený zápas," řekl český kapitán Petr Pála.

Češky měly šanci na finále poprvé od triumfu v roce 1988, ale Itálii vyzve v boji o titul 7. a 8. listopadu celek USA. "Mrzí to, je mi holek hodně líto. Nevyšlo to, ale nedá se nic dělat," konstatoval Pála.

České tenistky se v neděli ujaly vedení 2:1 na zápasy poté, co Lucie Šafářová přehrála v brněnské hale Rondo Bethanii Mattekovou-Sandsovou hladce 6:3 a 6:1. Stejně hladký průběh, bohužel ke spokojenosti Američanek, měla i v poslední dvouhra, v níž Petra Kvitová podlehla Alexe Glatchové 2:6 a 1:6 a o postupu tak rozhodovala čtyřhra.

Úvod vyšel Češkám skvěle, v závěru na Američanky nestačily

Do debla vstoupil lépe český pár. Dominantní na kurtu byla hlavně Peschkeová, která dobře returnovala, ve vhodných chvílích zaháněla soupeřky loby a přidala nekompromisní voleje na síti. "Květa chytla začátek a táhla s sebou i Ivetu. Přes Mattekovou, která není v pohodě, by to mohlo jít," prohlásil v průběhu utkání trenér David Kotyza.

A měl pravdu. České hráčky ve čtvrté i v osmé hře vzaly Mattekové-Sandsové podání. Navíc se v první sadě příliš nedařilo ani světové deblové jedničce Huberové, která zkazila i nahraný volej.

Naladěné na vítěznou notu pokračovaly Češky i v druhém setu. Benešová se blýskla prohozy, ale brejk domácí pár nepotvrdil. Pak začala úřadovat Peschkeová. Při podání Huberové zahrála přesný lob, nechytatelný prohoz a chytrý volej, což dohromady s chybou Mattekové znamenalo zisk amerického servisu a následně vedení již 5:2.

Když pak excelentní míče přidala i Benešová a poprvé se na dvorci usmála, skoro plná hala bouřila. Mečbol při podání Mattekové ale Češky nevyužily, return Peschkeové skončil v autu. A po promarněné šanci se český stroj zadrhl.

Peschkeová prohrála podání a rázem bylo srovnáno na 5:5. Set rozhodla zkrácená hra, v které si sabší chvilku vybraly obě české hráčky a tie-break ztratily poměrem 2:7.

Rozhodující set potvrdil obrat v utkání a útlum Peschkeové s Benešovou. Rychlá ztráta servisu znamenala stav 0:3 a po dalších dvaceti minutách už měly Američanky první mečbol, ale Benešová ještě zasáhla dobře na síti. Tentokrát se však obrat nekonal, Huberová dobře podávala a při druhém mečbolu Peschkeová nedokázala returnovat.

Semifinále Světové skupiny I tenisového Fed Cupu
Česko - USA 2:3
Šafářová - Matteková-Sandsová 6:3, 6:1
Esa: 5:2. Dvojchyby: 1:6. Vítězné míče: 27:15. Využité brejkboly: 4 z 9/0 ze 3. Nevynucené chyby: 17:22. Čas: 1:12 h.
Kvitová - Glatchová 2:6, 1:6
Esa: 0:6. Dvojchyby: 3:2. Vítězné míče: 11:19. Využité brejkboly: 1 ze 4/5 z 9. Nevynucené chyby: 26:14. Čas: 1:04 h.
Benešová, Peschkeová - Huberová, Matteková-Sandsová 6:2, 6:7 (2:7), 1:6
Itálie - Rusko 4:1
Pennettaová - Kuzněcovová 0:6, 3:6, Schiavoneová - Pavljučenkovová 7:6 (8:6), 4:6, 6:2, Erraniová, Vinciová - Pavljučenkovová, Petrovová 1:6, 6:3, 6:4.

4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 Bejlek - Blinkovová 4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 konec
20240424T19 : 45:00+0200