Djokovič a Dementěvová vypadli na Roland Garros ve třetím kole

Ve třetím kole skončily na tenisovém Roland Garros turnajové čtyřky. Srbský tenista Novak Djokovič v sobotu nestačil na Philippa Kohlschreibera z Německa, kterému podlehl třikrát 4:6. Už pět hodin dříve se loučila Ruska Jelena Dementěvová po prohře s Australankou Samanthou Stosurovou 3:6, 6:4 a 1:6.

"Nedal mi moc šancí, ale já jsem si pro ně ani moc nešel a nedokážu vysvětlit proč. Co mě na mém výkonu zklamalo, že jsem po celý zápas nenašel rytmus hry," řekl Djokovič, loňský vítěz Australian Open. "Měl jsem prostě špatný den," doplnil srbský hráč.

Devětadvacátý nasazený Kohlschreiber v prvním setu dokázal smazat ztrátu 1:4 a postupem do čtvrtého kola zaznamenal nejlepší výsledek na Roland Garros v kariéře. Dalším soupeřem německého tenisty bude turnajová šestnáctka Tommy Robredo ze Španělska.

Pro pětadvacetiletou Stosurovou je postup do čtvrtého kola také životním výsledkem na grandslamu. Dosavadním maximem pětadvacetileté Australanky byl postup do třetího kola na předloňském Roland Garros, kde navíc o rok dříve vyhrála čtyřhru.

"Výrazně mi letos stouplo sebevědomí. Skoro každým zápasem klepu na dveře velkého výsledku a teď přišel," jásala Australanka, která vrátila Dementěvové prohru z letošního Melbourne. "Tušila jsem, že ji mohu porazit. Opravdu se cítím skvěle," řekla Stosurová.

O vítězství nad finalistkou French Open z roku 2004 rozhodla ve třetím setu, když se ujala vedení 4:0. Využila pak druhý mečbol. Její další soupeřkou bude domácí Virginie Razzanová.

"Proti někomu, kdo je takhle připravený, se hraje strašně těžko. Ona podává na ženy velmi nezvykle - rychle a přesně. Já mám daleko do dobré formy, což se na antuce projeví o to více," řekla Ruska.

I přes zaváhání v první sadě se do čtvrtého kola probojoval druhý hráč světa Roger Federer. Švýcar prohrál s domácím Paul-Henrim Mathieuem první set 4:6, pak ale udával tempo hry sám. Po čtyřsetovém vítězství se může těšit na dalšího soupeře, kterým bude Němec Tommy Haas.

Do čtvrtého kola prošla druhá nasazená Serena Williamsová. Americká tenistka se nemohla dlouho vyrovnat s hrou Maríi José Martínezové Sánchezové a prohrála první set. Španělská hráčka navíc získala v úvodní sadě rozhodující brejk po kontroverzním úderu, kdy to vypadalo, že míček zasáhla rukou.

Vítězka Roland Garros z roku 2002 poté dokázala vyhrát obě následující sady a nenapodobila svou starší sestru Venus, která vypadla v pátek.

French Open (antuka, dotace 16,15 miliónu eur):
Ženy:
Dvouhra - 3. kolo:
Stosurová (30-Austr.) - Dementěvová (4-Rus.) 6:3, 4:6, 6:1, Kuzněcovová (7-Rus.) - Czinková (Maď.) 6:1, 6:3, Jankovičová (5-Srb.) - Grothová (Austr.) 6:1, 6:1, Azarenková (9-Běl.) - Suarezová (22-Šp.) 7:5, 5:7, 6:2, A. Radwaňská (12-Pol.) - K. Bondarenková (Ukr.) 6:2, 6:4, Wozniaková (24-Kan.) - Dominguezová (Šp.) 6:2, 3:6, 6:3, Razzanová (Fr.) - Garbinová (It.) 7:5, 7:5, S. Williamsová (2-USA) - Martinezová (Šp.) 4:6, 6:3, 6:4, Cirsteaová (Rum.) - Wozniacká (10-Dán.) 7:6 (7:3), 7:5.
Muži:
Kohlschreiber (29-Něm.) - Djokovič (4-Srb.) 6:4, 6:4, 6:4, Tsonga (9-Fr.) - Ch. Rochus (Belg.) 6:2, 6:2, 6:2, Robredo (16-Šp.) - M. Gonzalez (Arg.) 4:6, 7:5, 6:1, 6:0, Del Potro (5-Arg.) - Andrejev (25-Rus.) 6:4, 7:5, 6:4, Monfils (11-Fr.) - Melzer (24-Rak.) 6:2, 4:6, 6:3, 6:1, Roddick (6-USA) - Gicquel (Fr.) 6:1, 6:4, 6:4, Haas (Něm.) - Chardy (Fr.) 7:5, 6:3, 4:6, 6:4, Federer (2-Švýc.) - Mathieu (32-Fr.) 4:6, 6:1, 6:4, 6:4.
Čtyřhra - 2. kolo:
Nestor, Zimonjič (1-Kan./Srb.) - Friedl, Škoch (ČR) 6:4, 6:2.
Čtyřhra - 3. kolo:
Dlouhý, Paes (3-ČR/Indie) - Benneteau, Mahut (Fr.) 7:6 (7:4), 6:3, Soares, Ullyet (5-Braz./Zimb.) - De Voest, Fisher (JAR/Austr.) 6:3, 7:6 (8:6).
Smíšená čtyřhra - 1. kolo:
Grönefeldová, Knowles (Něm./Bah.) - Benešová, Dlouhý (ČR) 6:3, 6:4, Gicquel, Parmentierová (Fr.) - Friedl, Uhlířová (ČR) 6:4, 6:3.