Rubriky:

Tenis

Tenista Ivo Minář měl pozitivní test na doping

24. srpna 2009 13:40 - PRAHA

Český tenisový reprezentant Ivo Minář měl pozitivní dopingový test. Informoval o tom server Blesk.cz a ČTK to potvrdili předseda českého svazu Ivo Kaderka i kapitán daviscupového týmu Jaroslav Navrátil. Minář odevzdal pozitivní vzorek při červencovém daviscupovém utkání s Argentinou, případ vyšetřuje Mezinárodní tenisová federace (ITF). Pětadvacetiletý český tenista ve vyjádření pro ČTK obvinění z dopingu odmítl.

 

Jaroslav Ožana, ČTK

"Nikdy jsem vědomě nepožil žádnou zakázanou látku. I proto jsem ve své reakci v komunikaci s ITF dopingové obvinění popřel," uvedl Minář v prohlášení.

Podle informací ČTK Minář doplatil na užívání léku, který chyběl na seznamu povolených mezinárodní federací a obsahoval derivát stimulantu pseudoefedrinu. "Je mi vyčítáno, že v mém testovacím vzorku byla látka ze zakázaného seznamu méně závažných látek," pokračoval Minář, který se prý nyní pokouší se svými právníky okolnosti vysvětlit mezinárodní federaci. "Vinen z užití dopingu se v žádném případě necítím," dodal.

Minář proti Chorvatsku pravděpodobně nenastoupí

Navrátil byl o Minářově případu již informován. "Nyní je důležité, jak bude celý případ dořešen a jak se k němu postaví Mezinárodní tenisová federace," uvedl Navrátil. Musel každopádně přestat s Minářem počítat pro zářijový semifinálový zápas Davis Cupu v Chorvatsku. "Vedle Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha se nabízejí Lukáš Dlouhý, Jan Hernych a nebo Jan Hájek," doplnil Navrátil.

Svazového šéfa Kaderku prý o svém případu informoval samotný tenista. "Jeho vysvětlení je zcela jasné a pro mě uspokojivé. Budeme plně respektovat rozhodnutí ITF, ale nehrajme si předčasně na inkvizitory," konstatoval Kaderka.

Aktuálně šestašedesátý hráč světového žebříčku Minář se minulý pátek odhlásil z blížícího se US Open, jako oficiální důvod uvedl zranění. Kaderka podle agentury AP interpretoval Minářovo rozhodnutí jako "možnost vyřešit tento případ jako profesionál", nikoli jako přiznání viny.

Minář ve čtvrtfinále Davis Cupu nastoupil jako náhradník za zraněného Radka Štěpánka k jedinému utkání. V prvním hracím dnu jej deklasoval favorizovaný Juan Martin del Potro 6:1, 6:3 a 6:3. Na výsledek utkání, které český tým vyhrál 3:2, by proto Minářův pozitivní nález neměl mít vliv.

Přehled dopingových případů českých tenistů:
Květen 1995
Na grandslamovém turnaji French Open byly ve vzorcích Karla Nováčka a bývalé světové jedničky Matse Wilandera ze Švédska odhaleny stopy kokainu. Tříměsíční trest vešel v platnost až v květnu 1997, kdy hráči po několika soudních jednáních stáhli své odvolání proti zastavení činnosti.
Prosinec 1998
Odebráním bodů a prémií byl potrestán Petr Korda, pozitivně testovaný na nandrolon během Wimbledonu. Proti tomuto rozhodnutí vlastní nezávislé komise se ITF odvolala k arbitráži, která případ v srpnu 1999 přehodnotila a protest federace uznala. Kordu, který mezitím ukončil kariéru, potrestala symbolickým zákazem startu na jeden rok.
Březen 2003
Bohdan Ulihrach dostal nejprve dvouletý trest za pozitivní test na nandrolon, ten mu byl ale později zrušen, neboť zakázanou látku obsahovaly podpůrné preparáty podávané hráčům oficiálními fyzioterapeuty ATP.
Srpen 2009
Při červencovém daviscupovém utkání s Argentinou odevzdal pozitivní vzorek Ivo Minář. Údajně doplatil na užívání léku, jenž chyběl na seznamu povolených mezinárodní federací a obsahoval derivát stimulantu pseudoefedrinu. Vědomé požití zakázané látky tenista popřel.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..