Rubriky:

Tenis

VIDEO: Serena Williamsová zaplatí za běsnění na kurtu rekordní pokutu

14. září 2009 08:05 - NEW YORK

Američanka Serena Williamsová dostala za výbuch zlosti a nadávání rozhodčí v semifinále US Open rekordní pokutu 10 500 dolarů (asi 184 000 korun) a hrozí jí další trest. Tenisoví funkcionáři zahájili vyšetřování skandálního závěru jejího sobotního zápasu s Belgičankou Kim Clijstersovou, v němž obhájkyně titulu údajně na lajnovou rozhodčí křičela, že ji zabije.

 

Andrew Schwartz, Reuters

"Pravidla umožňují zavést vyšetřování, aby bylo zjištěno, zda by si jednání slečny Williamsové nezasluhovalo dodatečné sankce. Vyšetřování právě začalo," oznámil v neděli hlavní rozhodčí turnaje Brian Earley krátce před finále, v němž Clijstersová zdolala Dánku Carolině Wozniackou.

Americká tenistka Serena Williamsová (vlevo) a v pozadí čárová rozhodčí, s níž se Američanka pustila do konfliktu.Americká tenistka Serena Williamsová (vlevo) a v pozadí čárová rozhodčí, s níž se Američanka pustila do konfliktu.foto: ČTK/AP/Darron Cummings

Cestu k druhému titulu na US Open jí o něco usnadnila Williamsová. V sobotním utkání podávala Američanka za stavu 5:6 a 15:30 ve druhé sadě a udělala chybu nohou při druhém servisu, čímž získala soupeřka mečbol. Loňská vítězka turnaje neudržela nervy na uzdě a začala křičet na drobnou lajnovou rozhodčí.

Sudí šla za hlavní rozhodčí, která povolala i šéfrozhodčího Earleyho. Williamsová pak dostala za nesportovní chování druhé varování, za což jí byl automaticky odebrán fiftýn. Clijstersová tak bez boje proměnila mečbol a zápas vyhrála. "Neřekla jsem, že bych ji zabila. To snad nemyslíte vážně? To snad nemyslíte vážně? Neřekla jsem to," volala během debaty rozhodčích u sítě Williamsová. První varování dostala poté, co po prohrané úvodní sadě zlomila vzteky raketu.

Americká tenistka Serena Williamsová (vlevo) rozmlouvá s hlavním rozhodčím US Open Brianem Earleym.Americká tenistka Serena Williamsová (vlevo) rozmlouvá s hlavním rozhodčím US Open Brianem Earleym.foto: ČTK/AP/Charles Krupa

Za zničení rakety dostala sedmadvacetiletá tenistka podle Earleyho pokutu 500 dolarů a dalších 10 000 zaplatí za výstup s rozhodčí. "Za nesportovní chování na kurtu dostala nejvyšší možnou pokutu v rámci turnaje," uvedl turnajový sudí. Podle mezinárodní federace ITF jde o nejvyšší finanční postih v historii, záznamy se vedou od roku 1990.

Ředitel turnaje: Její chování bylo nepřijatelné

Přesto se může zdát trest příliš mírný, neboť za postup do semifinále si Williamsová vydělala 350 000 dolarů a letos už na turnajových odměnách inkasovala 4,5 miliónu. "Normální člověk si může říct: 'Deset tisíc za to, co udělala? Chlapci, zbláznili jste se'. A odpověď zní: Ještě to není uzavřené," řekl agentuře AP ředitel newyorského turnaje Jim Curley. "Bylo to nepřijatelné chování za jakýchkoli okolností. Na záznamu je zřetelné, že šlo o vyhrožování," dodal.

Podle Curleyho vedení turnaje uvažovalo o tom, že zakáže Williamsové a její sestře Venus start v pondělním finále čtyřhry, ale nakonec k tomu nesáhlo. Zatímco Venus v neděli trénovala, Serena se objevila na předávání hudebních cen MTV.

K incidentu s rozhodčí se znovu vyjádřila krátce před finále čtyřhry a poprvé se v jejím prohlášení objevila omluvná slova. "Všichni mohli vidět, jaké mám zaujetí pro svou práci. Teď s odstupem času vidím, že mě ovládly emoce, když jsem nesouhlasila s nespravedlivým výrokem rozhodčí. Tu situaci jsem nezvládla. Chtěla chyb se za nepřiměřený výstup upřímně omluvit rozhodčí, své soupeřce, tenisové asociaci i všem fanouškům," uvedla Američanka s tím, že děkuje za podporu fanouškům a hodlá se z této zkušenosti poučit.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..