Rubriky:

Tenis

VIDEO: Zkraty na kurtech: když tenisté zuří, teče i krev

15. září 2009 16:16 - PRAHA

Nesportovní chování na tenisovém kurtu není ničím výjimečným. Už za dob bouřliváka Johna McEnroa létaly v zápasech nadávky na stranu rozhodčích. A i slavný americký tenista musel zaplatit několik pokut. Každý hráč si ale zlost vybíjí po svém. Zatímco Marat Safin se proslavil ničením raket, Michail Južnyj si s ní v návalu vzteku rozbil hlavu...

 

repro TV

Nadávky, vyhrožování, ničení věcí - i takový je tenis. Posledním případem nesportovního chování je běsnění Sereny Williamsové během semifinále US Upen. Americká tenistka neudržela nervy na uzdě. Zničila raketu, seřvala čárovou rozhodčí a údajně jí i vyhrožovala smrtí. To Serena odmítá. Za své výlevy musí zaplatit rekordní pokutu 10 500 dolarů (asi 184 tisíc korun).

Toto extempore Sereny však nebylo první. A určitě ani ne poslední. Sedmadvacetiletá tenistka si již několikrát stěžovala na rozhodnutí rozhodčích. A nešetří ani své soupeřky, například Španělku Marii José Martinezovou-Sanchezovou označila za podvodnici. A z lhaní obvinila jednou i Justine Heninovou.

Rozzlobená Serena Williamsová během semifinále US OpenRozzlobená Serena Williamsová během semifinále US Openfoto: Reuters/Andrew Schwartz

Jestli bude takhle Serena pokračovat dál, může se jí stát, že bude jednou diskvalifikována. To už se stalo Rusce Anastasii Rodionovové, která v roce 2007 na turnaji v Cincinnati napálila míček směrem k soupeřčiným fanouškům. A důvod? Fanoušci ji naštvali, protože během výměny aplaudovali Němce Kerberové. Sudí zápasu si zavolal turnajového rozhodčího a po krátké diskuzi byla Rodionovová vyloučena za nesportovní chování.

Drama nabídlo i finále French Open mezi Němkou Steffi Grafovou a Švýcarkou Martinou Hingisovou v roce 1999. Hingisová sice vyhrála první set poměrem 6:4, avšak lomcovala s ní nervozita. V druhém setu už vedla 2:0, přesto se začala rozčilovat. Výrok lajnového rozhodčího ji natolik rozhodil, že dokonce přešla na soupeřčinu stranu, vybuchla a začala se dohadovat s rozhodčími. Finále nakonec prohrála a utekla v slzách.

Bouřlivák McEnroe

Asi nejznámějším "zlobivým" tenistou je legendární John McEnroe. Jeden z prvních Američanových "vroubků" se odehrál v roce 1977. McEnroe tehdy při exhibici na Jamajce hodil svému soupeři raketu na hlavu. Během Wimbledonu v roce 1981 sbíral za nevhodné chování jednu pokutu za druhou. Házel raketou, rozhodčím nadával do hlupáků, idiotů a podvodníků. A nakonec je nazval hanbou lidstva.

Naštvaný byl i na novináře, které označil za lháře a jednomu dokonce zničil  vybavení. Slušně se nechoval ani ke svým soupeřům, které častoval nejrůznějšími nadávkami. V roce 1990 byl dokonce diskvalifikován z Australian Open. A není divu, vždyť v duelu 4. kola s Mikaelem Pernforsem zasypal sprškou urážek všechny kolem sebe včetně hlavního rozhodčího turnaje. Během kariéry musel McEnroe za své chování zaplatit velkou část z dvanácti miliónů dolarů, které si vydělal.

Horkokrevní Rusové - Južnyj a Safin

Neuvěřitelný zkrat předvedl v roce 2008 na turnaji v Miami ruský tenista Michail Južnyj. V osmifinále proti Španělovi Nicolasi Almagrovi doslova šokoval celý svět. Poté, co poslal míček do sítě, se začal vztekat. Jeho vlastní chyba jej natolik rozčílila, že se začal mlátit raketou do hlavy. Po chvíli začal krvácet a musel být ošetřen lékařem.  

Jeho krajan Marat Safin je zase proslulý ničením raket. Devětadvacetiletý Safin se velmi často hádá s rozhodčími. Když se mu nedaří, nahlas si nadává a láme rakety. V roce 1999 mu spočítali, že ve svých návalech zlosti jich zničil osmačtyřicet. A tak není divu, že na zápas jich má s sebou minimálně pět. A pokuty? Těch už zaplatil kvůli svému chování také nepočítaně... 

Michail Južnyj poté, co si sám raketou způsobil zraněníMichail Južnyj poté, co si sám raketou způsobil zraněnífoto: repro TV

 

Rozčilují se i další

Lámaním raket se proslavil také vítěz Wimbledonu z roku 2001 Goran Ivaniševič. Bývalý chorvatský tenista hrál na jednom turnaji tak špatně, že už mu nezbyla žádná z přivezených raket a musel si jít další koupit do obchodu. A své náčiní čas od času zničí i famózní tenista a gentleman Roger Federer. Po dubnové prohře s Novakem Djokovičem na turnaji v Miami si na raketě prý musel vybít své nazlobení.

Nervy na uzdě nedokázal udržet ani bývalý britský tenista Tim Henman. Ten se rozčílil v roce 1995 ve Wimbledonu, když hrál čtyřhru a nedařilo se mu. V návalu zlosti odpálil míček tak, že trefil do hlavy jednu ze sběraček. Dívce se později omluvil a daroval jí kytici.  

vef, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..