Rubriky:

Tenis

Štěpánek začne boj tenistů o postup do daviscupového finále

17. září 2009 13:20 - POREČ

Radek Štěpánek rozehraje semifinále tenistů v Davisově poháru proti Chorvatsku. Česká jednička nastoupí v pátek na antuce v Poreči od 14:00 proti Ivu Karlovičovi. Ve druhé dvouhře se utkají Tomáš Berdych a Marin Čilič. O pořadí zápasů rozhodlo čtvrteční losování.

 

Petr Sznapka, ČTK

Do sobotní čtyřhry kapitáni nahlásili dvojice Roko Karanušič, Lovro Zovko a Jan Hájek, Lukáš Dlouhý, ale český pár určitě dozná změn. Pokud se nestane něco nepředpokládaného, tak kapitán Jaroslav Navrátil počítá pro čtyřhru s dvojicí Štěpánek, Berdych. A je možné, že i jeho protějšek Goran Prpič některého hráče vymění.

Program nedělních dvouher by měli začít Štěpánek s Čiličem a na závěr se proti sobě postaví Berdych a 208 cm vysoký Karlovič.

"Vyhrát Davisův pohár je pro nás víc než triumf na jakémkoli turnaji, který si představíte," řekl Štěpánek, jak moc tenisté touží postoupit do finále. "Šanci máme velkou," přitakal kapitán Navrátil.

Pokud Češi uspějí, zahrají si daviscupové finále poprvé v historii samostatné republiky a premiérově od jediného zisku slavné salátové mísy výběrem tehdejšího Československa v roce 1980.

Lendl: Češi favority nejsou, ale vyhrát můžou

Ve finále by Češi hráli proti vítězi druhého semifinále mezi Španěly a Izraelci. V případě duelu s Izraelem by se hrálo v Česku a možná by na zápas přiletěl i Ivan Lendl, z z amerického Connecticutu kde žije s rodinou. "Češi nejsou favority, ale vyhrát můžou," řekl Lendl webu daviscup.org před zápasem s Chorvaty.

Podle Lendla plní Berdych se Štěpánkem roli idolů, tak jako jím pro něj byl Jan Kodeš. "Je důležité mít vzory a čím víc zápasů Berdych se Štěpánkem vyhrají, tím víc zvýší zájem o tenis v Česku," řekl Lendl.

Chorvaté si před losováním v rámci dětského dne zahráli na pláži v Poreči, rozdávali podpisy a doufali ve vítězné kouzlo místní haly. V Poreči letos porazili Chilany a především favorizované USA.

"Bude to ale těžký zápas," řekl během tréninku Čilič, čtvrtfinalista US Open. "Všechny čtyři dvouhry jsou otevřené. Oni jsou papírovými favority, ale připravili jsme antuku, abychom otupili české zbraně a postoupili," doplnil kapitán Prpič.

Štěpánek bude moci odpočívat

Navrátilovi vyšlo přání, aby začínal Štěpánek. Důvody měl hned dva: lepší světlo v hale a delší možnost odpočinku pro třicetiletého hráče. "Není důležité, kdo začne, ale nyní je podstatné, že Radek bude mít více času si oddechnout na čtyřhru, protože je stěžejním hráčem a o něco starší než Tomáš," řekl Navrátil. "I já jsem rád, že budu začínat, a doufám, že nebudou mraky," řekl tenista.

Štěpánek má s Karlovičem bilanci 2:0 a je připraven trpělivě čelit tvrdě servírujícímu Chorvatovi. Právě pro něj postavili domácí antukový dvorec. "Proti Američanům jsem tady hrál dobře, kurt mi vyhovoval a doufám, že teď se to zopakuje," řekl nejvyšší tenista světa Karlovič.

Utkání Berdycha s Čiličem bude jejich prvním vzájemným zápasem. Oba mají podobnou hru založenou na servisu a rychlé hře od základní čáry. "Tomáš je nebezpečný," řekl Čilič po losu. A Navrátil zase naznačil, jak na chorvatskou jedničku. "Tomáš se bude muset tlačit víc přes forhend a nejdůležitější určitě bude první servis. Čilič má vynikající return a bude to určitě hodně těžký," řekl Navrátil.

Oba kapitáni se nezávisle na sobě shodli na větě: "Ideální stav po pátku by byl dva nula, ale za jedna jedna budu spokojený."

V hale se očekává bouřlivá atmosféra, kterou by měli tvořit i čeští diváci. Na Istrii už dorazily autobusy bubeníků a někteří fanoušci v hábitech v národních vlajkách hráče podpořili před halou.

Češi se pokusí zlomit prokletí zápasů na půdě soupeře. Ve Světové skupině, nepočítaje v to baráž a první divizi, nevyhráli venku už od roku 1994. Chorvatsko naopak doma neprohrálo čtyřikrát v řadě.

Program:
Chorvatsko - ČR (Poreč, hala - antuka):
Pátek, 14:00 Karlovič - Štěpánek, Čilič - Berdych.
Sobota, 15:00 Karanušič, Zovko - Dlouhý, Hájek.
Neděle, 13:00 Čilič - Štěpánek, Karlovič - Berdych.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..