Rubriky:

Tenis

Černošek: Finále Davisova poháru je o prestiži, ne o profitu

22. září 2009 12:22 - PRAHA

Sportovní úspěch, na který čekaly generace. Postup do finále Davis Cupu má ale i svou druhou stránku – finance. A tam už společnost Česká sportovní, která poskytuje tenistům veškerý servis, tolik nejásá.

 

Petr Sznapka, ČTK

„V Chorvatsku byly náklady kolem šesti miliónů korun,“ tvrdí majitel České sportovní Miroslav Černošek. „Ve Španělsku to bude ještě víc. Jenže Davis Cup je nesmírně prestižní akce a my chceme Radkovi Štěpánkovi s Tomášem Berdychem dát najevo, že si jich vážíme. I když oni nehrají soutěž pro peníze. To určitě ne.“

Polovinu nákladů při daviscupovém klání tvoří ubytování, stravování, letenky... Druhá polovina, to jsou náklady na tým a bonusy hráčů. Na převratné finanční zisky si ale Česká sportovní zálusk nedělá. „Do druhého kola, pokud se nedostanete do mimořádně špatných destinací, tak je to finančně zajímavé. Počínaje semifinále a finále je to spíš o charitě,“ usmívá se Černošek, který v roce 2007 úspěšně inicioval Štěpánkův návrat do týmu.

Možná se sejde tým, který před triumfoval v Praze

České sportovní by zahrál do karet prosincový triumf. „Za vítězství je 500 tisíc dolarů, za porážku 260. Já to počítal a pokud finále nevyhrajeme, tak nevyděláme.“ Jenže pocit „být u toho“ je pro Černoška mnohem lákavější než profit. „Kolikrát se něco takového podaří? Patnáct let jsme nevyhráli venku zápas ve Světové skupině. A najednou tu máme finále.“ Případné prémie za vítězství v celé soutěži Černošek nechtěl rozmazávat. „Nezlobte se, to je o chemii celého týmu. K tomu se vyjadřovat nechci.“

Ve Španělsku by přesto rád uskutečnil ještě jeden nápad. Chtěl by pozvat i sestavu, která v roce 1980 triumfovala v pražské sportovní hale proti Italům a zvedla nad hlavu „salátovou mísu“. Je tedy možné, že se v místě konání zápasu objeví Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš. „Má to své komplikace. Chci nechat prostor Radkovi a Tomášovi, abychom o tom spolu mluvili. Ivan Lendl se už ozval... Ale rádi bychom dali nějak najevo, že cítíme kontinuitu s rokem 1980,“ říká šéf České sportovní.

Semifinále DC Chorvatsko - Česko na Sport.cz
PÁTEK Berdych se Štěpánkem vydřeli výhry, vedeme 2:0
BERDYCH Na Čiliče byl tlak, věřil jsem, že to nezvládne
ŠTĚPÁNEK Myslím, že jsem to zvládl bravurně
HYMNA Šatnou zní nový song
ČTYŘHRA Rozhodnuto! Češi řádili i v deblu
EUFORIE Sprchovali se šampaňským, teď chtějí mísu
KAPITÁN Tomášovi s Radkem se klaním
OHLASY Snad si budu něco pamatovat, přál si Štěpánek
OSLAVY Karlovič na parketu a telefon s Lendlem
NEDĚLE Tenisté vyhráli 4:1, Dlouhý na závěr prohrál s Zovkem
NÁVRATDC z nás dělá lepší hráče, shodli se Berdych se Štěpánkem

Marek Burkert, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..