Tenista Čermák je na Turnaji mistrů v semifinále čtyřhry

LONDÝN

Tenista František Čermák si na Turnaji mistrů zahraje v semifinále čtyřhry. Spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem ve čtvrtek v Londýně porazili polskou dvojici Marcin Matkowski, Mariusz Fyrstenberg dvakrát 6:4 a ve skupině A obsadili první místo. Ve dvouhře postoupili do semifinále Roger Federer a Juan Martín del Potro.

"Je to skvělý. Po prvním zápase jsem nečekal, že bychom mohli vyhrát a postoupit," uvedl třiatřicetiletý český tenista. "Když jsme viděli skupinu, říkali jsme si, že když vyhrajeme jeden zápas, tak to bude skvělý," dodal Čermák.

Pátý nasazený česko-slovenský pár proměnil v postup do semifinále hned první účast na závěrečném turnaji sezóny. O soupeřích Čermáka s Mertiňákem, kteří mohou v Londýně získat šestý letošní titul, se rozhodne v pátečních zápasech skupiny B. Jisté zatím je, že nenarazí na česko-indickou dvojici Lukáš Dlouhý, Leander Paes, která už o šanci na postup do semifinále přišla ve středu.

Ve dvouhře byl první hráč světa a čtyřnásobný vítěz Turnaje mistrů Federer dva míče od vyřazení. S Argentincem Del Potrem totiž ztratil úvodní set hladce 2:6 a v tie-breaku druhé sady prohrával 4:5, přičemž jeho soupeř měl před sebou dva servisy. Jenže v kritické chvíli osvědčil zkušený Švýcar pevné nervy a třemi vyhranými výměnami za sebou se zachránil.

Pak už mu totiž stačilo vyhrát nad svým přemožitelem z finále letošního US Open jeden game v třetím setu a bylo jasné, že i v případě porážky bude toto kritérium hovořit v jeho prospěch. Federer tak nedopustil podobnou senzaci jako loni v Šanghaji, kde se do semifinále Turnaje mistrů nedostal.

Del Potro zarmoutil domácí fanoušky

Spolu s ním postoupil ze skupiny A Del Potro, který potřeboval závěrečný set vyhrát minimálně o tři gamy. Nakonec se mu skutečně podařilo prorazit Federerovo podání a dospět ke kýženému výsledku 6:3. Tím hodně zarmoutil domácí fanoušky, neboť na Andyho Murrayho zbylo až nepostupové třetí místo.

Murray předtím porazil Fernanda Verdaska a Španěl, který je v nominaci na finále Davisova poháru s Českou republikou, tak prohrál i svůj třetí londýnský zápas. Domácímu tenistovi podlehl 4:6, 7:6 a 6:7.

Šestadvacetiletý Verdasco tak při premiérovém startu na závěrečném turnaji sezony prohrál všechny zápasy a v tabulce skupiny A skončil poslední. Naopak o čtyři roky mladší Murray, který v utkání využil jen jediný z 13 brejkbolů, měl díky odpolednímu vítězství stále šanci na postup do semifinále. Ten mu pak ale v pozdní londýnské noci nesmírně těsně unikl.

Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 3,35 miliónu eur):
Dvouhra - skupina A:
Del Potro (5-Arg.) - Federer (1-Švýc.) 6:2, 6:7 (5:7), 6:3, A. Murray (4-Brit.) - Verdasco (7-Šp.) 6:4, 6:7 (4:7), 7:6 (7:3).
Konečná tabulka:
1. Federer3 2 15:42
2. Del Potro3 2 15:42
3. Murray3 2 15:42
4. Verdasco3 0 33:60
Čtyřhra - skupina A:
Čermák, Mertiňák (5-ČR/SR) - Fyrstenberg, Matkowski (8-Pol.) 6:4, 6:4, Nestor, Zimonjič (1-Kan./Srb.) - Bhúpathí, Knowles (3-Indie/Bah.) 6:4, 7:6 (11:9).
1. Čermák, Mertiňák3 2 14:22
2. Bhúpathí, Knowles3 2 14:32
3. Fyrstenberg, Matkowski3 1 23:41
4. Nestor, Zimonjič3 1 22:41

4 : 6, 6 : 7 Hanfmann - Menšík 4 : 6, 6 : 7 konec
20240425T15 : 00:00+0200