Rubriky:

Tenis

Berdycha finále nestresuje. Těšil se na fotbal „s nohama nahoře“

3. července 2010 20:20 - PRAHA

Český tenista Tomáš Berdych před nedělním finále Wimbledonu nemění pravidelné předzápasové rituály. Před svým prvním duelem o grandslamový triumf, v němž nastoupí proti španělskému favoritovi Rafaelu Nadalovi, na něm nebyla vidět nervozita a zbytek soboty hodlal strávit odpočinkem u přenosů z fotbalového mistrovství světa "s nohama nahoře".

 

Alastair Grant, ČTK/AP

"Tomáš je hroznej pohodář," řekla o svém příteli Lucie Šafářová, která v sobotu v Londýně také přihlížela jeho tréninku. "Je úplně v pohodě, není na něm vidět, že by byl nervózní," uvedla přední česká tenistka.

Nervózní jako u maturity

Připouští ale, že ona sama Berdychovy zápasy prožívá mnohem intenzivněji. "V pátek jsem byla šíleně nervózní. Říkala jsem si, že bych to přirovnala k maturitě," řekla se smíchem.

Šafářové také vyšli vstříc organizátoři turnaje v Bastadu a přeložili jí první zápas z pondělí na úterý. "Takže tady můžu zůstat na finále. Jinak bych musela letět," dodala.

I když se zdá, že větší radost než Berdych mají všichni kolem, Šafářová si myslí, že to je normální. "Tak to bývá, člověku to dochází až později. Turnaj ještě neskončil a on musí myslet dopředu," řekla Šafářová, ale myslí si, že Berdych má z postupu do finále "strašnou radost". "V pátek si užíval pocitu vítězství, spíš až dnes začne přemýšlet o tom, že ho čeká další zápas," dodala.

Berdych v sobotu vstával kolem deváté, odpočíval a pak si jel do wimbledonského areálu zatrénovat. Za plotem ho sledoval hrozen novinářů, fotografů a žadatelů o autogram. Na rozdíl od minulých tréninků se už nikdo neptal, kdo to je.

Stoupající popularita pomohla v restauraci

Jeho hru stále více oceňují také tenisové legendy. Pětinásobný wimbledonský vítěz Björn Borg řekl v televizním rozhovoru, že Berdych udělal dojem na každého. "Ve čtvrtfinále i v semifinále hrál neuvěřitelný tenis. Nadal musí hrát svůj nejlepší tenis, jinak prohraje," uvedl slavný Švéd.

Přestože Nadal bude prvním levorukým tenistou, proti kterému letos ve Wimbledonu nastoupí, nechtěl Berdych měnit své předzápasové rituály. Jeho trenér Tomáš Krupa při sobotním tréninku nesimuloval hru leváka a levorukého sparingpartnera nebude mít ani při nedělní rozehrávce před finále. "Říkal, že nechce, že je zvyklý na naši předzápasovou sestavu," řekl Krupa.

"Nemyslím si, že by si na to člověk za hodinku tréninku zvyknul, že by to hrálo nějakou roli," prohlásil Berdych. I když prý není moc pověrčivý, drží se toho, na co je zvyklý.

"Během dne volna mezi zápasy ve Wimbledonu jsem vždy trénoval s Tomášem (Krupou). I když se mě různý hráči ptali na společný trénink, tak jsem volil tady to. To mi vyhovuje víc," dodal Berdych, který po tréninku a tiskové konferenci hodlá dnes už jen odpočívat. "Teď už volno. Vrátím se domů, fotbal, nohy nahoru až do večera," řekl.

Dalším wimbledonským rituálem je, že si jde v den zápasu ráno před snídaní zaběhat s kondičním trenérem Davidem Vydrou. Stejně tak se celý Berdychův tým v pátek po vyhraném zápase vypravil již potřetí do místní japonské restaurace.
Berdych při tom využil své rostoucí popularity k získání stolu v nabité restauraci. "To byl i trochu hec. Restaurace bývá plná, obzvlášť v pátek. Tak mi říkali, že když vyhraju, mám to na starost. Musel jsem použít všechny možný zbraně - a vyšlo to," řekl se smíchem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..