Berdych skončil v Basileji překvapivě už v prvním kole

VALENCIE

Český tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji v Basileji překvapivě už v prvním kole. Šestý hráč světa podlehl Němci Tobiasi Kamkemu 4:6 a 1:6. Čtyřiadvacetiletý Kamke v závěrečném kole kvalifikace podlehl jinému českému daviscupovému reprezentantovi Janu Hájkovi, ale jako "šťastný poražený" se dostal do pavouka hlavní soutěže.

Tomáš Berdych

Proti Berdychovi byl 72. hráč světa neomylný při svém servisu, českému tenistovi nepovolil jediný brejkbol. Naopak šestý hráč světa působil na kurtu bezradně. Snažil se měnit rytmus hry přechody na síť, ale ani tam nebyl úspěšný.

Po sobotní výhře v exhibičním utkání se Švédem Robinem Söderlingem se tak Berdych stále potýká s problémy, které ho provázejí od vyřazení v osmifinále turnaje v Cincinnati. Z posledních deseti soutěžních zápasů vyhrál jen dva.

Jeho boj o Turnaj mistrů však stále není ztracen. Nejbližší pronásledovatelé David Ferrer ze Španělska a Američan Andy Roddick jsou sice ještě na probíhajících turnajích ve hře, ale devátý muž pořadí letošní sezony Fernando Verdasco dnes vypadl ve Valencii už ve druhém kole a desátý Rus Michail Južnyj se z tohoto turnaje dokonce odhlásil.

Překvapení naopak nedopustil domácí Roger Federer, který porazil 6:3 a 6:4 Srba Janka Tipsareviče. Místní rodák hrál svůj zápas vpodvečer, aby mohl od 20:45 navštívit utkání fotbalistů FC Basilej s AS Řím v Lize mistrů.

Další český tenista Radek Štěpánek dnes porazil 6:3 a 7:6 Nizozemce Thiema de Bakkera a postoupil do druhého kola. V něm se utká poprvé v kariéře s Kolumbijcem Santiagem Giraldem.

Štěpánek v úvodním setu dvakrát sebral soupeři servis, a i když o něj sám jednou přišel, stačilo mu to k zisku sady. Ve druhém dějství musel dotahovat náskok soupeře, ale ztrátu brejku smazal a dotáhl sadu do zkrácené hry. Tu díky třem míčkům za sebou v koncovce vyhrál 7:5.

Nejvýše nasazený Murray vypadl ve Valencii už ve druhém kole

Britský tenista Andy Murray po vítězství na turnaji série Masters v Šanghaji překvapivě vypadl hned ve druhém kole podniku ve Valencii. Ve Španělsku nestačil na Argentince Juana Monaka, kterému podlehl 2:6, 6:3 a 2:6.

Murray před dvěma týdny porazil Monaka v semifinále v Šanghaji hladce 6:4 a 6:1, ale dnes se mu nedařilo. V úvodním setu dvakrát ztratil podání a uhrál jen dvě hry. Pak sice srovnal krok, ale rozhodující dějství znovu patřilo Jihoameričanovi. Ten tak vyrovnal bilanci vzájemných zápasů s Murraym na 2:2.

Z turnaje ve Valencii se kvůli problémům se zády odhlásil Rus Michail Južnyj, který je jedním z pronásledovatelů českého tenisty Tomáše Berdycha v boji o Turnaj mistrů.

Tenisový turnaj mužů v Basileji
Dvouhra - 1. kolo: Kamke (Něm.) - Berdych (3-ČR) 6:4, 6:1, Štěpánek (ČR) - De Bakker (Niz.) 6:3, 7:6 (7:5), Nieminen (Fin.) - Brands (Něm.) 6:3, 6:2, Roddick (4-USA) - Querrey (USA) 7:5, 7:6 (8:6), Mathieu (Fr.) - Mayer (Něm.) 6:3, 6:3.
2. kolo: Haase (Niz.) - Isner (8-USA) 6:2, 6:7 (5:7), 7:5, Federer (1-Švýc.) - Tipsarevič (Srb.) 6:3, 6:4.
Tenisový turnaj mužů ve Valencii
Dvouhra - 1. kolo: Monfils (8-Fr.) - Schwank (Arg.) 6:3, 6:3, Granollers (Šp.) - Paire (Fr.) 6:2, 6:4, Cuevas (Urug.) - Ramos (Šp.) 6:3, 6:4.
2. kolo: Monaco (Arg.) - Murray (1-Brit.) 6:2, 3:6, 6:2.