Rubriky:

Tenis

Pražský triumf v Davis Cupu už má na krku tři křížky

6. prosince 2010 13:47 - PRAHA

O víkendu bouřila Bělehradská aréna, v roce 1980 při finále Davis Cupu podobně hřmělo v pražské Sportovní hale. Největší týmový úspěch českého tenisu má na krku už tři křížky. Triumf Ivana Lendla, Tomáše Šmída, Pavla Složila a Jana Kodeše, který zpečetila finálová výhra 4:1 nad Itálií, dosud nenašel následovníky.

 

archiv ČTK

Před třiceti lety vládlo v Československu podivné bezčasí. Gustáv Husák byl podruhé zvolen prezidentem republiky, mládež i starší cvičenci se vyřádili na páté celostátní spartakiádě, zemřel Jan Werich, narodil se Tomáš Rosický... A v obchodním domě Kotva byl vystaven Davisův pohár.

Blížilo se velké finále a tenisový svaz nebyl schopen uspokojit žádosti o vstupenky, sešlo se jich na sto tisíc. Dva tisíce lístků navíc musel poskytnout rozjuchaným italským fanouškům, kteří za železnou oponou působili jako zjevení a dokonce výrazně zasáhli do děje.

Nešťastné filé

Sladká pointa měla ale nemilou předehru. Šmíd se v předvečer zápasu s chutí pustil do filé, za pár hodin už skučel bolestí a manželka volala sanitku. „Byl tam špatnej kousek masa. Tehdy to nefungovalo na takový bázi jako dnes. Spal jsem doma, stravovali jsme se sami. Nikdo nám nedělal jídelníček,“ vysvětloval Šmíd.

Nejdříve mu chtěli vypumpovat žaludek, až doktor Kopřiva z Vojenské nemocnice přišel na spásný nápad. Pomalinku tenistu, který měl za pár hodin nastoupit k úvodní finálové dvouhře, nakrmili rozvařenými bramborami. „A na ně jsem ten zápas s Panattou odehrál. Tehdy mě nemohl nikdo vyměnit. Ani odejít z kurtu nešlo. Měli jsme připravený prostěradlo, kdyby něco. Pořád lítat na záchod nešlo...“

Dlouho to však vypadalo bledě. Zesláblý Šmíd prohrál první dva sety, ve třetím vedl Panatta 3:2 a šel servírovat. Rozjaření Italové se v hledišti objímali a hulákali. Čas neutrálních rozhodčích ještě nenastal a sudím na umpiru byl tehdy populární Antonín Bubeník. Jeho věčné žádosti o klid: „Silenzio prego!“ ale spíš přilévali olej do ohně. Zvlášť, když Šmíd zázračně ožil a vyrovnal na 2:2.

Spor o fanouška

Ve chvíli, kdy jednoho z hostujících fanoušků vyvedli pořadatelé z haly, italský kapitán Vittorio Crotta odvolal Panattu do šatny. „Italové řekli, že dokud se fanoušek nevrátí, hrát nebudou. Jenže nikdo nevěděl, kde ten člověk je. Přes vysílačku šéfa ochranky předsedy vlády Štrougala se nakonec zjistilo, že ho policajti odvezli do Bartolomějský. A odtud se asi po půl hodině za jásotu krajanů zase vrátil do hlediště,“ zavzpomínal novinář Jaroslav Kirchner, který byl v té době zpravodajem ČTK.

Šmíd si nestěžoval, pauza mu prospěla. Navíc nebyla poslední. Italové totiž neustále protestovali. Crotta reklamoval dvojdopad na české straně, Bubeníkovi vulgárně vynadal a zase zmizel i s Panattou v kabině. „Byla to velká show. Oni strašně řádili. Rok předtím jsme s Italama prohráli 1:4 na Foru Italiku. Měli hodně silnej tým, tak si nejspíš mysleli, že to dopadne v Praze stejně,“ vykládal Šmíd, který pátý set za extatického nadšení publika ovládl 6:4. A vlastně tím rozhodl celý duel. Lendla by v té době zastavil jen málokdo a třetí bod přidali domácí už v sobotní čtyřhře.

Vítězům bylo prorokováno, že slavnou salátovou mísu zvednou nad hlavu ještě několikrát. S hráčem Lendlova formátu v zádech to měla být hračka. Nepovedlo se. Nejspíš i proto, že ostravský rodák o týmovou soutěž postupně ztrácel zájem.

„Lendl těsně před finále Davis Cupu vyhrál turnaj na Tchaj-wanu, s nímž nemělo Československo diplomatické styky. V tichosti se to řešilo, a když byla recepce před zápasem s Itálií v Černínském paláci, byl jsem u toho, jak tehdejší ministr vnitra Obzina povídá Ivanovi, že kdyby cokoli potřeboval, ať si jen řekne. Ivan to pochopil tak, že mu nabízejí vystěhovalecký pas, po němž moc toužil. Když mu ho později úřady nechtěly dát, a taky nikdy nedaly, stával se zatrpklejším a zatrpklejším. Pak už Davis Cup hrát nechtěl,“ objasňoval Kirchner.

Loni se Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem po 29 letech dokázali probojovat do finále, letos v září jim k tomu v Srbsku scházela jediná výhra. A tak musí Češi příští rok zase začít pěkně od začátku. Cesta k daviscupovému triumfu je předlouhá. Vítězům ale navždy patří privilegované místo ve sportovní historii. Jako těm z roku 1980.

Pouť k míse na salát
První kolo /Praha 13.-15.6./: ČSSR-Francie 5:0 (Šmíd-Roger-Vasselin 6:2, 6:3, 3:6, 6:1. Lendl-Portes 6:4, 8:6, 6:4. Složil, Šmíd-Bedel, Portes 6:3, 7:5, 6:3. Lendl-Roger-Vasselin 4:6, 7:5, 6:4. Šmíd-Portes 6:4, 3:6, 6:2.)
Čtvrtfinále /Bukurešť 11.-13.7./: Rumunsko-ČSSR 1:4 (Haradau-Lendl 4:6, 1:6, 3:6. Segarceanu-Složil 3:6, 3:6, 1:6. Haradau, Segarceanu-Kodeš, Lendl 3:6, 2:6, 4:6. Pana-Složil 5:7, 0:6. Segarceanu-Birner 2:6, 6:2, 8:6.)
Semifinále /Buenos Aires 19.-21.9./: Argentina-ČSSR 2:3 (Clerc-Složil 6:3, 3:6, 4:6, 6:2, 6:1. Vilas-Lendl 5:7, 6:8, 7:9. Clerc, Vilas-Lendl, Šmíd 2:6, 4:6, 3:6. Clerc-Lendl 1:6, 5:7, 8:6, 2:6. Vilas-Složil 6:2, 6:2.)
Finále /Praha 5.-7.12./: ČSSR-Itálie 4:1 (Šmíd-Panatta 3:6, 3:6, 6:3, 6:4, 6:4. Lendl-Barazzutti 4:6, 6:1, 6:1, 6:2. Lendl, Šmíd-Panatta, Bertolucci 3:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4. Šmíd-Barazzutti 6:3, 3:6, 2:6. Lendl-Ocleppo 6:3, 6:3.)
Marek Burkert, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • French Open - muži
  • French Open - ženy
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..