Rubriky:

Tenis

Pro Kordu byl Davis Cup dárkem k narozeninám

6. prosince 2010 13:56 - PRAHA

Před třiceti lety měl na sobě stejné béžové sako jako nehrající kapitán a kvarteto vítězů. Když se mluví o daviscupovém triumfu z Prahy 1980, patří k němu i jméno Pavla Kordy, šedé eminence týmu, který se dotkl Davis Cupu.

 

Jaroslav Ožana, ČTK

Sám si ho zahrál pětkrát, v pozici trenéra pak přidal dalších 52 startů. Tenisté k němu měli absolutní důvěru, včetně těch nejlepších, Jana Kodeše a Ivana Lendla.
„Jako hráč jsem si odkroutil svoje. Věděl jsem, co člověk na kurtu potřebuje a vyžaduje. A pak jsem to aplikoval při trénování. Za těch dvanáct let, co jsem se pohyboval kolem Davis Cupu, jsem nepoznal hráče, který by mě nebral. To prostě nebylo. Kdybych těm klukům řekl, ať lezou jako mouchy po zdi, tak to udělají,“ věřil si Korda.

Aby ne. Znal dokonale silné i slabé stránky soupeřů, protože jezdil po velkých turnajích. Vymýšlel taktiku už při daviscupovém finále ve Stockholmu v roce 1975, to samé o pět let později. „Víte, o mrtvých jen dobře, ale tehdejší kapitán Tonda Bolardt tomu moc nerozuměl. V zákulisí, to jo, tam se vyznal, ale když bylo něco třeba říct klukům, musel jsem do toho vstoupit.“

A v tom byl někdy také problém. S hráči směl totiž komunikovat právě jen kapitán. „Pamatuju se, jak mě sudí na zápasech venku hodně obezřetně sledovali, jestli nedávám nějaké pokyny. Takže jsem se vždycky natočil stranou, jako že mluvím s někým vzadu na lavičce, ale bylo to určené těm přede mnou.“

Argentince štval Lendl

Korda také plnil roli styčného důstojníka. „Lendl třeba hrozně nesnášel, že se na něj Bolardt při výměnách nedívá. Hleděl někam jinam. Tak jsem šel za Tondou a říkám mu to. A on mi odpověděl: Mám vystudovanou FTVS a psychologii. Vím, co mám dělat… Někdy to s ním moc nešlo.“

Ještě než vypuklo památné finále, musel si ho československý tým vydřít na antuce v Argentině. „Šílený prostředí. Diváci mi tam u kurtu pořád sahali na pleš. Byli hrozně hysterický, ale zase ne vyloženě nepřátelský. Ovšem štval je Ivan. Ten byl neomylnej. V Buenos Aires jsem pak natvrdo řekl Bolardtovi, že debla budou hrát příště už jen Lendl se Šmídem. Pavel Složil měl pak na mě trochu pifku, ale po tom, co kluci seřezali Vilase s Clerkem, neviděl jsem jinou variantu.“

Přesto, když přijeli do Prahy Italové, vkradla se do hostitelského týmu nervozita. „Krizová byla hlavně středa. Ale to je tak vždycky, zažil jsem to mockrát. Za Lendlem dorazil jeho polský rádce Wojtek Fibak a Ivan ten den nebyl schopen trefit kurt. Pátou řadu v hledišti, to jo. Fibak se vyděsil: Proszę pana, co będziemy robić? Byl z toho strašně špatnej. Tak jsem mu poradil, ať si skočí na večeři. Druhý den už byl Ivan úplně v pohodě. Krásně se srovnal.“

Každý rok si Korda pražský triumf připomene. Dvanáctého prosince má totiž narozeniny. „Tehdy bylo vítězství dárkem k mým pětačtyřicátinám, letos budu mít pětasedmdesát… A víte, co je hezký? Všichni kluci z tehdejší vítězný sestavy už mi volali a blahopřáli. To by přece potěšilo každýho,“ řekl pozapomenutý daviscupový hrdina.

VÍTĚZNÝ TÝM Z ROKU 1980 V SOUČASNOSTI
IVAN LENDL (50) Bývalá světová jednička žije s rodinou na Floridě. Po operaci zad se znovu vrátil k tenisu na veteránském okruhu. V rodné Ostravě nedávno oslnil při exhibici s Borgem.
TOMÁŠ ŠMÍD (54) Byl daviscupovým kapitánem, trénoval Borise Beckera, v Itálii vedl sedm let tenisové centrum. Žije převážnou část roku u San Marina. Je po operacích obou kyčlí.
PAVEL SLOŽIL (54) Uznávaný deblista byl koučem Steffi Grafové i Anny Kurnikovové. Od roku 2004 je ředitelem soukromé tenisové akademie ve floridském Naples. Podruhé se oženil.
JAN KODEŠ (64) Respektovaný člen Mezinárodní tenisové síně slávy, někdejší šéf českého tenisu. Se současným vedením a hlavně prezidentem svazu Kaderkou je však na kordy.
ANTONÍN BOLARDT (* 2009) Kontroverzní kapitán. Někteří hráči (Hřebec) mu nemohli přijít na jméno, pro jiné byl schopným diplomatem. O své tenisové kariéře vydal dvě knihy.
PAVEL KORDA (74) Bývalý ústřední trenér, vychoval a koučoval řadu skvělých hráčů (mj. 7 let vedl Kodeše). V tenisovém svazu je stále činný jako manažer sportovního úseku.
Marek Burkert, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..