Rubriky:

Tenis

Hernychovi bylo 10 tisíc dolarů málo, účast v Davisově poháru odmítl

25. února 2011 10:52 - PRAHA

Nemocného Radka Štěpánka nahradí v nominaci českých tenistů na zápas prvního kola Davisova poháru s Kazachstánem deblista Lukáš Dlouhý. Oznámil to v pátek kapitán Jaroslav Navrátil. Povolal i Jana Hernycha, ale ten podle facebooku českého daviscupového týmu nesouhlasil s finančními podmínkami startu a nominaci odmítl. Tým dále tvoří Tomáš Berdych, Jan Hájek a junior Jiří Veselý.

 

Georgios Kefalas, ČTK/AP

"S Radkem jsem mluvil a pořád má vysokou teplotu, takže určitě nebude. Je to velký zásah do týmu a oslabení," uvedl Navrátil. "Dobrou zprávou je ale stav Honzy Hájka, který už je jen lehce nachlazený a pokašlává. Říkal, že do nedělního srazu bude stoprocentně v pořádku," dodal.

Hernych podle facebooku týmu nejdříve neakceptoval nabídku 6000 dolarů a v pátek odmítl nominaci za 10.000 dolarů (přes 177.000 korun). "Jsou určité meze, které nebudu překračovat. Proto jsem mu oznámil, že národní reprezentace není o penězích a v nouzi se nenecháme tlačit do kouta. Já jako kapitán s ním ani do budoucna nepočítám," řekl Navrátil na webu.

Prý vázne komunikace

Účastník třetího kola Australian Open Hernych podle svých slov nominaci odmítl ze dvou důvodů. Tím prvním je prý komunikace. "Člověk se dozvídá, že je v nominaci, od cizích lidí, aniž by měl kontakt s kapitánem. Myslím si, že komunikace tady vázne, že by se to mělo řešit dopředu a ne na poslední chvíli," řekl Hernych.

Uvedl, že se o nominaci v pátek dozvěděl od kamarádů a hráčů z týmu. "Všichni víme, že na mě tým nestojí, ale člověk by měl vědět, že už je v širším týmu, což jsem se od kapitána taky nedozvěděl, aby mohl být připraven a nebyl páté kolo u vozu," uvedl.

Druhým důvodem byly i finanční podmínky. Když byl v týmu poprvé v roce 2005, tak měl fixních 10.000 dolarů. Nyní měl dostat 10.000, pokud by nastoupil do dvouhry, 7000 pokud by byl v týmu a 2500 jako pátý člen výběru. "Tenkrát to byl fix a bylo jedno, jestli člověk bude hrát, nebo ne. Přišlo mi to lepší, člověk se cítil jako součást týmu a nebyl odstrkovaný," konstatoval Hernych, který odehrál v Davisově poháru tři dvouhry a jednu čtyřhru a všechny zápasy prohrál.

Navrátil situaci v týmu konzultoval i s Berdychem a poté povolal devátého deblistu světa Dlouhého. S českou jedničkou mluvil krátce po vítězství ve čtvrtfinále turnaje v Dubaji nad neoblíbeným soupeřem Nikolajem Davyděnkem z Ruska.

Berdych by chtěl Dlouhého i do čtyřhry 

"Tomáš je v herní i psychické pohodě a je připraven hrát ve všech třech dnech. Chtěl by nastoupit s Dlouhým i do čtyřhry," uvedl Navrátil. "Říkal, že bude tahounem týmu a za Českou republiku tam nechá duši," přidal.

Lukáš Dlouhý při tréninku v BarceloněRadka Štěpánka nahradí Lukáš Dlouhý.foto: ČTK/Pavel Lebeda

Nominaci Navrátilova týmu by ještě mohl ovlivnit Berdychův přesun z teplé Dubaje do promrzlého Česka. "Hlavně aby byl Tomáš v pořádku, protože rozdíl nějakých třiceti stupňů určitě na tělo bude mít vliv," řekl kapitán. "Ale máme dost odborníků, takže doufám, že v týmu nějaká chřipka a nachlazení nebude," prohlásil.

Duel s Kazachstánem se v Ostravě hraje 4. až 6. března. V nominaci hostů jsou Andrej Golubjov (44.), Michail Kukuškin (62.), Jurij Ščukin (127.) a Jevgenij Koroljov (218.).

Nominační "zápletky" v daviscupovém týmu
Prosinec 1994 - Vyhrocená atmosféra zavládla na domácí tenisové scéně před únorovým zápasem 1. kola s Itálií, z něhož se už předtím z programových důvodů omluvili Petr Korda s Karlem Nováčkem. Čtveřice hráčů Martin Damm, David Rikl, Daniel Vacek a Cyril Suk následně kvůli nedostatečnému finančnímu ohodnocení odmítla reprezentovat, start potvrdil pouze Ctislav Doseděl. I když Damm, Vacek a Suk nakonec v Itálii nastoupili (Rikla nehrající kapitán Vladislav Šavrda již nepozval), Češi prohráli 1:4 a poprvé po osmi letech nepostoupili do čtvrtfinále.
Říjen 1996 - Daniel Vacek avizoval, že se chce v dalším roce soustředit jen na turnaje ATP a nepočítá s účastí v týmové soutěži. "Start v Davisově poháru mě stál pokaždé hodně sil a na turnajích jsem pak nehrál v optimální formě," uvedl tehdy. Další rok se do daviscupového týmu vrátil, po porážce v 1. kole se Švýcarskem ale odmítl hrát v boji o záchranu proti JAR.
Únor 2005 - Touhou dostat se do elitní dvacítky světového žebříčku zdůvodnil svoji omluvu před duelem 1. kola s Argentinou Radek Štěpánek. Kapitán Cyril Suk jej vzápětí vyřadil z reprezentace, Štěpánek soutěž odepsal a svůj postoj nezměnil ani před utkáním o udržení s Německem. Bez tehdejší jedničky Češi prohráli 2:3 a poprvé v historii sestoupili z elitní Světové skupiny.
Únor 2011 - Nominaci na zápas 1. kola Davis Cupu s Kazachstánem odmítl Jan Hernych, jenž nesouhlasil s finančními podmínkami startu. "Já jako kapitán s ním už ani do budoucna nepočítám," vyjádřil se týmový šéf Jaroslav Navrátil.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..