Tenis

Štěpánek porazil Monfilse a získal titul ve Washingtonu

8. srpna 2011 00:20 - WASHINGTON

Tenista Radek Štěpánek se po dvou a půl letech dočkal turnajového titulu. Český daviscupový reprezentant v neděli získal vavřín ve Washingtonu, kde ve finále zdolal nejvýše nasazeného Gaela Monfilse z Francie dvakrát 6:4 za hodinu a půl.

Nick Wass, ČTK/AP

"Tenhle titul věnuji mamince, která má v úterý narozeniny. Mami, všechno nejlepší!" řekl Štěpánek při slavnostním vyhlášení s broušenou trofejí v rukou. "Je skvělé držet tuhle trofej, ale musím poblahopřát i Gaelovi, který hrál výborně a bylo náročné ho porazit. Díky i fanouškům za podporu, kterou jsem měl celý týden," dodal.

Štěpánek slavil pátý titul v kariéře. Karvinský rodák potvrdil, že se mu na tvrdém povrchu daří, jelikož i při jeho triumfech v Rotterdamu (2006), Los Angeles (2007) a předloni v San Jose a Brisbane se vždy hrálo na podobném podkladu.

Radek Štěpánek se raduje po vítězném úderu, který rozhodl utkání.Radek Štěpánek se raduje po úderu, který rozhodl utkání.foto: ČTK/AP/Nick Wass

Ve Washingtonu nenasazený Štěpánek získal ve finále brejk hned ve třetí hře po tlaku od základní čáry. Pak byl set při servisu českého tenisty v šestém gamu na deset minut přerušen, ale hráči ani neodešli z kurtu. Štěpánek po pauze zvýšil po dvou výměnách na 4:2, načež rozhodčí zápas znovu přerušili a hráči šli do šaten.

Po čtyřiceti minutách zápas pokračoval a Štěpánek už set nepustil. Sice se nemohl trefit do prvního servisu, přesto v duelu nečelil brejkbolu a první set ukončil esem. Hned v první hře druhé sady ukázal Štěpánek svoji sílu i častějšími výpady k síti a podruhé vzal Monfilsovi podání, což mu stačilo k zisku setu i utkání.

Gael Monfils neměl proti Radkovi Štěpánkovi šanci. Gael Monfils neměl proti Radkovi Štěpánkovi šanci. foto: Reuters/Molly Riley

Na oslavu výhry pobavil fanoušky tradiční rybičkou, kterou zopakoval dvakrát. Od fanoušků v hledišti si ještě půjčil českou vlajku a na dvorci s ní zamával.

Ve Washingtonu Štěpánek titulem navázal na svého trenéra a bývalého druhého hráče světa Petra Kordu, který v americké metropoli vyhrál před 19 lety. Navíc se Štěpánek stal v dvaatřiceti letech nejstarším vítězem turnaje po slavném Američanovi Jimmym Connorsovi, jenž zde v roce 1988 triumfoval jako pětatřicetiletý.

Za titul Štěpánek získal 264 000 dolarů a 500 bodů, díky kterým se v pondělním vydání dvouhry žebříčku ATP posune z 54. místa na dohled elitní třicítky.

WASHINGTON
Dvouhra - finále:
Štěpánek (ČR) - Monfils (1-Fr.) 6:4, 6:4.
Čtyřhra - finále:
Llodra, Zimonjič (3-Fr./Srb.) - Lindstedt, Tecau (Švéd./Rum.) 6:7 (3:7), 7:6 (8:6), 10:7.

Časová osa: Tenis