Vítěz US Open 2009 Del Potro vypadl ve 3. kole se Simonem

NEW YORK

Vítěz US Open z roku 2009 Juan Martín del Potro z Argentiny vypadl na newyorském grandslamu ve třetím kole. Turnajovou osmnáctku vyřadil v neděli po vítězství 4:6, 7:6, 6:2 a 7:6 dvanáctý nasazený Gilles Simon z Francie.

Juan Martín del Potro (vpravo) gratuluje Gillesi Simonovi k vítězství.

Del Potro loni neobhajoval titul kvůli zranění zápěstí, které ho připravilo o devět měsíců tenisu. Letos při návratu na ATP Tour získal dva tituly, v New Yorku však na své dva roky staré představení nenavázal.

"Jsem trochu smutný, protože jsem prohrál, ale jsem rád, že jsem zase na tomto turnaji. Myslím, že comeback se mi celkem povedl. Musím se ale stále zlepšovat - údery, hlavu, fyzičku, všechno. Snad už budu příští rok připraven," uvedl Del Potro.

Murray prošel hladce

Po pětisetové bitvě ve 2. kole s Robinem Haasem, s nímž prohrával 0:2 na sety, sehrál mnohem jasnější utkání Brit Andy Murray o postup do osmifinále. Čtvrtý nasazený hráč získal v duelu se Španělem Felicianem Lópezem úvodních 14 bodů a vyhrál hladce 6:1, 6:4 a 6:2.

Kirilenková se zapsala do historie

Ruska Maria Kirilenková se zapsala v duelu 4. kola se Samanthou Stosurovou do tenisové historie, k postupu do čtvrtfinále jí to však nepomohlo. Kirilenková vyhrála tie-break druhého setu 17:15, a stala se tak vítězkou nejdelší zkrácené hry v ženské dvouhře na grandslamech. Se Stosurovou zaostaly jen dva míčky od vyrovnání mužského rekordu, který stanovili ve čtvrtém setu památného finále Wimbledonu 1980 Björn Borg a John McEnroe.

Stejně jako McEnroe, který nedělní duel spolukomentoval v televizi, vyhrála Kirilenková bitvu, ale prohrála válku. Se Stosurovou vypadla po porážce 2:6, 7:6, 3:6.

Po sedmi vyřazeních ve třetím kole prošly poprvé v kariéře do čtvrtfinále grandslamového turnaje ve čtyřhře žen Iveta Benešová a Barbora Záhlavová-Strýcová. O semifinále bude Záhlavová-Strýcová bojovat i v mixu spolu s Němcem Philippem Petzschnerem, a může tak napodobit Benešovou, jež po boku Rakušana Jürgena Melzera vyhrála Wimbledon.

Do čtvrtfinále postoupily také vítězky Roland Garros Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou.

Junior Pavlásek si připsal cenné vítězství

V prvním kole juniorské dvouhry si připsal cenné vítězství Adam Pavlásek, jenž vyřadil druhého nasazeného Luka Savillea. Sedmnáctiletý Australan získal před dvěma měsíci titul ve Wimbledonu a na začátku roku prohrál až finále Australian Open s Jiřím Veselým. V prvním kole v Melbourne tehdy prostějovského hráče Pavláska porazil, tentokrát však letošní vítěz Pardubické juniorky vyhrál 6:4 a 7:5.

US Open, mezinárodní tenisové mistrovství USA (dotace 23,7 miliónu dolarů):
Muži:
Dvouhra - 3. kolo:
Murray (4-Brit.) - López (25-Šp.) 6:1, 6:4, 6:2, Simon (12-Fr.) - Del Potro (18-Arg.) 4:6, 7:6 (7:5), 6:2, 7:6 (7:3), Young (USA) - Chela (24-Arg.) 7:5, 6:4, 6:3, Isner (28-USA) - Bogomolov (USA) 7:6 (11:9), 6:4, 6:4.
Ženy:
Dvouhra - 4. kolo:
Zvonarevová (2-Rus.) - Lisická (22-Něm.) 6:2, 6:3, Stosurová (9-Austr.) - Kirilenková (25-Rus.) 6:2, 6:7 (15:17), 6:3.
Čtyřhra - 3. kolo:
Hlaváčková, Hradecká (8-ČR) - Klepačová, Tatišviliová (Slovin./Gruz.) 3:6, 6:3, 6:3.
Smíšená čtyřhra - 2. kolo:
Záhlavová-Strýcová, Petzschner (ČR/Něm.) - Hantuchová, Knowles (SR/Bah.) 6:4, 6:3.