Rubriky:

Tenis

Tenisté zvažovali bojkot Australian Open, Federera kritizovali ostatní hráči

16. ledna 2012 14:12 - MELBOURNE

Tenisové Australian Open málem ohrozila stávka a bojkot ze strany hráčů. Ohledně protestu ale nepanovala mezi tenisty jednoznačná shoda a nakonec z něj sešlo. Jednání o stávce v prvním hracím dnu v Melbourne prozradil agentuře Reuters Ukrajinec Sergej Stachovskij, podle kterého byly důvodem finanční odměny, které prý rostou pomalým tempem a jsou špatně rozdělovány.

 

Tim Wimborne, Reuters

"Někteří tenisté navrhovali, že bychom tady vůbec neměli hrát," řekl 65. hráč světa Stachovskij s odkazem na sobotní zasedání hráčů ATP. "Bylo pro to víc než dost hlasů, ale nebylo by to správné, protože už jsme tady a organizátoři Australian Open by nestihli nic změnit. Nejdřív je třeba se zkusit domluvit," řekl Ukrajinec.

Dotace prvního grandslamu sezóny vzrostla na 26 miliónů australských dolarů, z nichž vítězové dvouhry mužů i žen získají shodně 2,3 miliónu, přes 47 miliónů korun. Poražení v 1. kole vydělají 20 tisíc australských dolarů, 417 tisíc korun.

Hráči si ale dlouhodobě stěžují na rozdělování balíku financí, které pořadatelé získají na turnajích z přenosů a od sponzorů. Současná nespokojenost panuje především u hráčů z nižších míst žebříčku vypadávajících v úvodních kolech. Nejde jen o grandslamové turnaje, ale také o akce série Masters jako třeba v Miami.

Stachovskij: Když v Americe vypadnu v 1. kole, prodělám

"Každý z nás má výdaje. A když vypadnu v Indian Wells a v Miami v 1. kole, tak jsem v minusu. Nic nevydělám. Na sérii turnajů v Americe je člověk měsíc, musí platit hotel a má další výdaje, a když hned vypadnu, pak nemám ani na trenéra."

Ukrajinský tenista Sergej Stachovskij.Ukrajinský tenista Sergej Stachovskij.foto: Reuters/Paul Vreeker

Stachovskij řekl, že většina nejlepších tenistů myšlenku podporovala. "Osmdesát procent z nich tvrdí, že grandslamy a další turnaje neplatí dobře," řekl. Stávka prý není v budoucnu vyloučená. "Nejdřív ale musíme jasně formulovat, co chceme, jak co cítíme, a to na ATP i na grandslamech. Nejdřív zkusíme legální cestu."

Vedení ATP odmítlo situaci komentovat a zopakovalo, že již loni schválilo pro nadcházející tříleté období (2012 - 2014) zvýšení odměn o 20 procent.

Federera kritizovali ostatní hráči

Mezi hráči během diskusí evidentně zavládly emoce, jelikož už den před turnajem Španěl Rafael Nadal kritizoval Švýcara Rogera Federera za to, že je spíše na straně ATP. "Neměl jsem nic říkat na veřejnosti. To bylo špatně, protože tohle patří jen mezi nás a má to zůstat v šatně," mírnil dnes Nadal emoce. "S Rogerem máme fantastický vztah a nic na tom nemění různé názory na fungování tenisu."

Španěl Rafael Nadal proti Alexi Kuznetsovovi z USA nezaváhal.Španěl Rafael Nadal v 1. kole Australian Open.foto: Reuters/Darren Whiteside

Zatímco Nadal se nechtěl k situaci vracet, do šestnáctinásobného grandslamového vítěze Federera se pustil Nikolaj Davyděnko. "Nechápu, proč Roger nepodporuje hráče," řekl Rus s tím, že Nadal i světová jednička Novak Djokovič naopak volají po změnách. "Roger nechce mít žádné problémy. Je za slušňáka, který vyhrává grandslamy. Je ze Švýcarska. Je perfektní a straní se," čílil se Davyděnko.

Podle Davyděnka je stávka pořád žhavé téma, ale znovu se bude o situaci jednat až při turnaji v Indian Wells v březnu. "ATP musí zkusit něco změnit od teďka do Indian Wells, kde budou všichni hráči, kteří uvidí, co je nového," řekl ruský hráč.

Stávka není v tenise v poslední době na pořadu dne poprvé. Už loni při US Open čtvrtý hráč světa Andy Murray pohrozil bojkotem kvůli nabitému kalendáři.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..