Španělé poslali české tenisty do baráže

BRNO

Stejně jako v loňském roce i letos budou hrát čeští tenisté baráž o udržení ve Světové skupině Davisova poháru. V nedělních dvouhrách proti Španělsku neuspěl ani Tomáš Berdych proti Felicianu Lopezovi, ani Radek Štěpánek v duelu s Rafaelem Nadalem, a hráči z Pyrenejského poloostrova si tak po výhře 3:2 zajistili postup do čtvrtfinále soutěže.

Tomáš Berdych, který nahradil zraněného Jiřího Nováka, při svém druhém startu v Davisově poháru podlehl třiatřicátému hráči světa Lopezovi ve čtyřech setech 4:6, 7:6, 3:6 a 2:6.

Španěl, jenž nahradil jedničku Tommyho Robreda, předvedl jistý výkon, opřený především o výborný servis, kdy posílal míčky na Berdychovu stranu dvorce rychlostí přes 200 km/h.

Český reprezentant nicméně v začátku utkání Lopezovi směle konkuroval, o vítězi první sady rozhodlo jediné prohrané podání českého tenisty. Ve druhém setu si Berdych vedl ještě lépe. Za stavu 6:6 přišel na řadu tie-break, který český reprezentant rozhodl ve svůj prospěch.

Hned ve druhé hře třetího setu ovšem Španěl vzal Berdychovi podání a záhy to bylo 0:3. Lopez pak jen v klidu kontroloval vývoj utkání, k zisku třetí sady mu stačilo uhlídat své podání. Ve čtvrtém setu pak dovolil Berdychovi jen dva gamy.

Nadal zrychlil a přinesl čtvrtfinále

Rozhodovala tak až závěrečná dvouhra, v níž proti sobě nastoupily 'dvojky' obou týmů, Radek Štěpánek a Rafael Nadal. Sedmnáctiletý Španěl, jenž v pátek podlehl Novákovi a v sobotu ztratil s Robredem i čtyřhru, měl tentokrát osud utkání ve svých rukou a zvítězil po setech 7:6, 7:6 a 6:3.

"Dal jsem do posledního utkání vše, ale bohužel to nestačilo," zalitoval po ztraceném duelu Štěpánek v rozhovoru pro Českou televizi. "Nadal byl proti ostatním zápasům o dost rychlejší, a to zřejmě rozhodlo," dodal český reprezentant.

Štěpánek hned v první hře promarnil brejkbol a naopak sám ztratil podání čistou hrou ve čtvrtém gamu. Štěpánek využil až sedmou možnost vzít Španělovi servis, za stavu 4:5 odvrátil setbol a hrál se tie-break. V něm ale český hráč udělal čtyři zbytečné nevynucené chyby po sobě a o první sadu přišel.

Podvrknutý kotník překážkou nebyl

V druhém setu si oba hráči drželi servis. Svoji šanci domácí hráč promarnil za stavu 5:4, když měl při setbolu možnost soupeře prohodit, ale zvolil lob a Nadal z bekhendu úspěšně smečoval.

V jedenácté hře se Štěpánek snažil doběhnout míč dozadu a lehce si podvrkl levý kotník, ve hře ale pokračoval. "Ruplo mi v kotníku, na hru to ale nemělo prakticky žádný vliv," objasnil po utkání Štěpánek.

Na pořadu byla zkrácená hra, český hráč v ní opět tahal za kratší konec a ve dvouhře ztratil v Brně čtvrtý tie-break. Povzbuzený Nadal vzal Štěpánkovi ve třetím dějství stejně jako v úvodním setu servis ve čtvrté hře. Naděje svitla ještě za stavu 3:5: Štěpánek měl brejkbol, pak odvrátil dva mečboly, měl další možnost utkání prodloužit, ale při třetím mečbolu trefil z bekhendu síť.

Kapitán Cyril Suk netajil po prohraném zápasu zklamání. "Škoda, že jsme ztratili nadějné vedení. Kluci ale podali dobé výkony, o porážce rozhodla i absence pověstného štěstí," řekl.

Suk současně upozornil na časté sporné výroky rozhodčích. "Mrzí mě, že jsme se celý víkend potýkali s chybami domácích arbitrů, to by se stávat nemělo," dodal.

Čeští tenisté budou hrát baráž ve Světové skupině za poslední čtyři ročníky soutěže potřetí. O soupeři budou mít jasno po dubnovém losu, zápasy o udržení jsou na programu v září.

ČR - Španělsko 2:3
Berdych - Lopez 4:6, 7:6 (7:2), 3:6, 2:6
Statistika utkání
Esa: 14:27. Dvojchyby: 5:9. Vítězné míče: 26:19. Získané brejky: 0 ze 3/4 z 9. Nevynucené chyby: 36:31. Celkem získané míče: 109:121. Čas utkání: 2:17.
Štěpánek - Nadal 6:7 (2:7), 6:7 (4:7), 3:6
Esa: 14:3. Dvojchyby: 4:1. Získané brejky: 1 z 9/2 ze 3. Celkem získané míče: 100:119. Čas utkání: 2:39 h.