Rubriky:

Tenis

Šarapovovou na Floridě jako malou šikanovaly

7. července 2004 11:25 - PRAHA

Muži ji obdivují. Je půvabná, její křivky přitahují pohledy, ale ona na takové věci nedbá. "Nezajímá mě to," tvrdí. Ruska Maria Šarapovová žije tenisem. Když byla sedmileté dítě, odešla s otcem do proslulé akademie Nicka Bollettieriho na Floridu. Prošla tvrdým režimem, tréninkem i ostrou šikanou. V minulou neděli ale vyhrála Wimbledon, svou nejsladší odměnu.

 

www.kournikovadotcom.com

Už od 15 let odpovídala: "Nejsem jako Kurnikovová, nejsem modelka, panenka ani reklamní billboard. Žiji proto, abych vítězila." Dokázala to.

Její rodina prožila pozoruhodný příběh. Otec s matkou uprchli před následky černobylské katastrofy z běloruského Gomelu do sibiřského městečka Ňagaň. Tam se Máša v roce 1987 narodila. Když malou Šarapovovou viděla kdysi v Moskvě Martina Navrátilová, ihned ji doporučila k Bollettierimu...

"Když jsme všechno spočítali a odečetli, zůstalo nám na Floridě sedm set dolarů na život," vypráví otec Jurij Šarapov. Matka kvůli penězům zůstala doma.

Stoprocentní Ruska

A Maria si prošla v tréninkovém středisku peklem. "Starší holky mě šikanovaly. Bylo jim 17 let a klidně mě vzbudily v jedenáct v noci a donutily mě uklízet pokoj, nesměla jsem se třeba hýbat. Bylo to děsné," vzpomíná nyní osmá hráčka světa a první Ruska, která dosud ve Wimbledonu pozvedla trofej.

"Má drsnou školu života. To z ní může udělat nejlepší hráčku planety," vykládá Bollettieri. "Teď jde jen o to, jestli má její triumf něco společného s Ruskem. Máša snad ani nikdy nebyla na Rudém náměstí," připomíná list Moskovskij komsomolec, že Šarapovová žije jen v USA.

"Ne, jsem na sto procent Ruska," odbývá téma 'královna výkřiků'. Tuto přezdívku má za projevy, které si nezadají s řevem Američanky Selešové. Při semifinále s Davenportovou dosáhla hlasitost projevů Šarapovové při hře 86,7 decibelu. " Jsou to nesmysly," odsekne.

Na finále si nepamatuje

První grandslamové finále s ní prý nijak psychicky nezamávalo. Pomohl jí předchozí triumf na turnaji v Birminghamu a vědomí, že může jen překvapit. Ona ale výhrou 6:1 a 6:4 nad Serenou Williamsovou šokovala. "Jen se mi před odchodem na dvorec chtělo hodně na záchod," směje se.

V noci před utkáním byla nachlazená. "Měla jsem strach, že onemocním," vypráví. Jak se cítila na dvorci? "Já si ten zápas vůbec nepamatuji. Byla jsem v transu, uzavřená ve vlastním světě a jen jsem si říkala: "Hraj, hraj, tohle je finále." Za odměnu si chce koupit vůz Porsche Cayenne. Co si o jejím triumfu myslí Němec Becker, který vyhrál turnaj rovněž v 17 letech? "Ta holka se ničeho nebála."

Viktor Nosek, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..