Finále Davisova poháru: Španělsko vs. USA

ALICANTE/CHARLESTON

Finále letošního Davisova poháru si zahrají tenisté Španělska a Spojených států. Španělští tenisté v semifinále Davisova poháru vyřadili Francii a potřetí v pěti letech si zahrají finále prestižní tenisové soutěže. Američani před závěrečnými dvouhrami vedou nad Běloruskem 3:0 a mají postup jistý.

Jistotu postupu dal Španělům osmnáctiletý Rafael Nadal již v první nedělní dvouhře, když porazil Arnauda Clementa a upravil skóre na 3:1 pro Španělsko. Nadal nastoupil místo Carlose Moyi, který v první dvouhře semifinále podlehl v pětisetové bitvě Paul-Henri Mathieumu. Moya si po dramatickém utkání stěžoval na bolest v rameni a koleni.

Nadal proti Clementovi předvedl jeden z nejlepších výkonů své dosavadní kariéry. "Nikdy jsem se necítil tak dobře jako teď," řekl nadšený tenista po utkání, které vyhrál suverénně 6:4, 6:1 a 6:2. Jistý postup Španělska ve druhé nedělní dvouhře potvrdil Tommy Robredo. Paula-Henri Mathieua porazil dvakrát 6:4.

Španělé si tak o Davisův pohár zahrají popáté v historii. Poprvé se do finále probojovali v roce 1965, kde však podlehli Austrálii 1:4. O dva roky později se finálový scénář opakoval a z vítězství se 4:1 se opět radovala Austrálie. Na další finálovou účast si Španělé museli počkat do roku 2000, kdy konečně v souboji s Austrálií uspěli 3:1. Loni však na tenisty Autstrálie nestačili a prohráli 1:3.

61 finále pro Spojené státy

Tenisté Spojených států se do finále Davisova poháru probojovali po 61. Ze zisku Davisova poháru se radovali 31krát. Naposledy v roce 1995, když porazili tým Ruska 3:2. V první dvouhře se s Vladimirem Volčkovem poradil snadno Andy Roddick 6:1, 6:4 a 6:4. Max Mirnyj ve druhém dějství potrápil Mardyho Fishe, nicméně ani on nedokázal pro Bělorusko získat bod. Fisch vyhrál 7:5, 6:2, 3:6 a 6:3.

Ke čtyřhře proti bratrům Bobovi a Mikeovi Bryanovým nastoupili Mirnyj a Volčkov. Američtí tenisté čtyřhru získali ve třech setech 6:1, 6:3 a 7:5.

DAVISŮV POHÁR - semifinále:
ALICANTE: Španělsko - Francie 4:1
Moya - Mathieu 3:6, 6:3, 6:2, 3:6, 3:6; Ferrero - Santoro 6:3, 6:1, 1:6, 6:3; Robredo, Nadal - Llodra, Clement 7:6 (7:4), 4:6, 6:2, 2:6, 6:3; Nadal - Clement 6:4, 6:1, 6:2; Robredo - Mathieu 6:4, 6:4.
CHARLESTON: USA - Bělorusko 3:0 (před závěrečnými dvouhrami.
Roddick - Volčkov 6:1, 6:4, 6:4; Fish - Mirnyj 7:5, 6:2, 3:6, 6:3; B.Bryan, M.Bryan - Mirnyj, Volčkov 6:1, 6:3, 7:5