České tenistky vyhrávají, mužům se nedařilo

České tenistky předčily v pondělí na světových turnajích své mužské protějšky. Jediní čeští zástupci pondělního programu ve dvouhrách, Bohdan Ulihrach a Jan Hernych, skončili na turnaji v Šanghaji už v prvním kole. Z ženských zástupkyň se naproti tomu postupu do dalšího kola nedočkala pouze Sandra Kleinová, a to ještě v čínském Kuang Čou prohrála s krajankou Strýcovou.

Barbora Strýcová postoupila do druhého kola přes krajanku Kleinovou

Dvě české tenistky postoupily do druhého kola na turnaji žen, který se premiérově hraje v čínském Kuang Čou. Osmá nasazená Klára Koukalová prohrála s domácí deblovou olympijskou vítězkou Sun Tchien-tchien první set 0:6, ale v dalších zvítězila 7:6 a 6:1. Z českého duelu prvního kola vyšla vítězně osmnáctiletá Barbora Strýcová, která porazila o osm let starší Sandru Kleinovou 6:2 a 6:1.

Denisa Chládková prošla do druhého kola turnaje v belgickém Hasseltu. Česká tenistka porazila na úvod Španělku Arantxu Parraovou-Santonjaovou ve dvou setech 6:1 a 6:4. Na podniku WTA slaví comeback na kurty Kim Clijstersová. Domácí favoritka má stejně jako turnajová jednička Jelena Dementěvová z Ruska v prvním kole volný los.

První kolo tenisového turnaje v Soulu zdárně zvládly dvě Chorvatky. Silvija Talajaová vyřadila Italku Adrianu Serraovou-Zanettiovou a Sanda Mamičová rozesmutnila korejské fanoušky, protože na její raketě skončila Jin-he Kim. Během dnešního úvodního dne se loučily i dvě nasazené hráčky: německá trojka Marlene Weingärtnerová a čtyřka Mashona Washingtonová z USA.

KUANG ČOU (Čína)
Dvouhra - 1. kolo:
Koukalová (8-ČR) - Sun Tchien-tchien (Čína) 0:6, 7:6 (7:5), 6:1, Strýcová - Kleinová (obě ČR) 6:2, 6:1, Li Tching (Čína) - Kaprosová (Maď.) 6:1, 6:1.
SOUL
Domachowská (Pol.) - Weingärtnerová (3-Něm.) 6:1, 6:3, Castanová (Kol.) - Washingtonová (4-USA) 5:7, 6:4, 6:4, Stosurová (8-Austr.) - Jun Jeong Čo (Korea) 7:6 (7:1), 6:4, Voskobojevová (Rus.) - Sequeraová (Ven.) 6:2, 4:6, 7:6 (9:7), Mamičová (Chorv.) - Jin-Hee Kim (Korea) 6:3, 6:0, Talajaová (Chorv.) - Adr. Serraová-Zanettiová (It.) 6:3, 6:4, Spearsová (USA) - Skavronská (Rus.) 6:2, 6:3.
HASSELT (Belgie)
Chládková (ČR) - Parraová-Santonjaová (Šp.) 6:1, 6:4, Ruanová-Pascualová (Šp.) - Kostaničová (9-Chorv.) 3:6, 7:6 (7:3), 6:4, Bovinová (3-Rus.) - Maesová (Belg.) 6:1, 6:1.
Čtyřhra - 1. kolo:
Paštiková, Rodionovová (ČR/Rus.) - Krastevičová, Sassiová (Bul./It.) 6:1, 7:5, Birnerová, Průšová (ČR) - Leeová-Watersová, Schneiderová (USA/Něm.) 6:4, 6:4. .

Bohdan Ulihrach se dál nemůže prosadit na turnajích okruhu ATP. Bývalý dvaadvacátý hráč světa dnes nestačil v Šanghaji na Itala Davida Sanguinettiho, kterému v prvním kole podlehl dvakrát 3:6, což byla jeho šestnáctá porážka v sezóně z dvaceti odehraných zápasů.

Švédský tenista Thomas Johansson se na úvod turnaje v Bangkoku postaral o překvapení, když vyřadil nasazenou šestku Feliciana Lopeze. O jeho vítězství nad favorizovaným Španělem rozhodl dramatický tie-break v třetím setu, který Johansson vyhrál 7:5.

Jediný český zástupce na turnaji v thajské metropoli již opustil soutěž ve čtyřhře. Jiří Vaněk nestačil se svým maďarským partnerem Attilou Savoltem na zkušenou indickou dvojici Maheš Bhúpathí, Leander Paes. Vaňka čeká v prvním kole singlu domácí Danai Udomchoke.

ŠANGHAJ (Čína)
Sanguinetti (It.) - Ulihrach (ČR) 6:3, 6:3, Carlsen (Dán.) - Hernych (ČR) 7:5, 6:1, Caňas (3-Arg.) - Garcia-Lopez (Šp.) 7:6 (7:1), 6:3, Muller (Luc.) - Lisnard (Fr.) 3:6, 6:4, 6:4.
BANGKOK
T. Johansson (Švéd.) - F. Lopez (6-Šp.) 6:1, 2:6, 7:6 (7:5), Saretta (Braz.) - Amritraž (Ind.) 6:3, 6:3.
Bhúpathí, Paes (1-Ind.) - Savolt, Vaněk (Maď./ČR) 6:2, 6:1.