Isner s Mathieuem odehráli druhý nejdelší zápas na Roland Garros

Paříž

Američan John Isner opět potvrdil svou zálibu v tenisových maratonech. V druhém kole Roland Garros sice prohrál s domácím Paulem-Henrim Mathieuem 7:6, 4:6, 4:6, 6:3 a 16:18, společně ale po pěti hodinách a 41 minutách odehráli druhý nejdelší zápas v historii pařížského grandslamu.

Paul-Henri Mathieu se raduje po vítězství ve druhém nejdelším utkání na Roland Garros.

Maximum French Open patří dvojici Francouzů Fabrici Santorovi a Arnaudu Clémentovi, kteří spolu v roce 2004 hráli šest hodin a 33 minut.

V počtu odehraných gamů Isner s Mathieuem dokonce stanovili na Roland Garros nový rekord od zavedení tie-breaku v roce 1973. Celkem jich odehráli 76. Absolutní maximum turnaje patří Australanu Robertu Markovi a Antalu Jancsovi z Maďarska, kteří v roce 1957 odehráli 83 gamů.

Sedmadvacetiletý Isner je vůbec specialistou na maratonské zápasy. Před dvěma lety odehrál ve Wimbledonu nejdelší zápas tenisové historie, když Francouze Nicolase Mahuta porazil po 11 hodinách a pěti minutách 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, a 70:68. Zápas byl tehdy rozložen do tří dnů.

Murray málem vzdal

Britský tenista Andy Murray málem odstoupil z Roland Garros. Čtvrtý nasazený hráč měl v druhém kole od prvního setu duelu s Finem Jarkkem Nieminenem problémy se zády, třikrát se nechal ošetřit, ale nakonec vyhrál.

Ve tváři loňského semifinalisty French Open Murrayho se při každém kroku v prvním setu zračila bolest. Dvakrát se nechal ošetřit v první sadě, potřetí na začátku druhé. "Skoro jsem vzdal, chybělo jen málo. Přemýšlel jsem o tom, ale jsem rád, že jsem to neudělal, i když vlastně ani nevím, jak jsem vyhrál," řekl Skot.

Murray otočil vývoj utkání za nepříznivého stavu 1:6 a 2:4. Od té doby se lépe pohyboval a nutil finského soupeře k chybám. "V půlce druhého setu jsem cítil, že se to trochu uvolnilo, a dalo se to zvládnout," řekl svěřenec Ivana Lendla.

Problémy měl Murray už ráno i při rozehrání. Cítil křeč, která přetrvávala i po protažení. "Sotva jsem mohl zatížit levou nohu," popisoval své pocity.

Jeho realizační tým mu naznačoval, aby odstoupil po prvním setu. "Hovořili jsme o tom krátce už před začátkem zápasu, ale já se rozhodl hrát a časem se cítil lépe," řekl.

Minulý rok si Murray na Roland Garros poranil kotník, přesto dokázal dojít až do semifinále. Letos před cestou do Paříže odstoupil z turnaje v Římě právě kvůli problémům se zády. "Tohle je snad něco jiného," doufal tenista. Uklidňoval ho i fyzioterapeut, který mu řekl, že se nemusí bát trvalejších následků.

Otázkou je, jak rychle se dokáže dát Murray dohromady, aby byl schopen hrát o osmifinále. V sobotu ho čeká nenasazený Kolumbijec Santiago Giraldo. "Mám nejlepšího fyzioterapeuta na světě. Mělo by jít jen o křeče, chci bojovat," řekl Murray.