Hlaváčková - Voskobojevová 6:2, 6:7, 6:3Tenistka Hlaváčková je na US Open poprvé ve 3. kole grandslamu

Česká tenistka Andrea Hlaváčková poprvé v kariéře prošla do 3. kola grandslamu. Stříbrná olympijská medailistka ze čtyřhry dnes ve druhém kole US Open porazila Kazašku Galinu Voskobojevovou 6:2, 6:7 a 6:3. O největší překvapení dosavadního průběhu závěrečného grandslamu sezony se postaral Slovák Martin Kližan, který ve druhém kole porazil 6:4, 1:6, 6:1 a 6:3 pátého nasazeného Jo-Wilfrieda Tsongu z Francie.

Andrea Hlaváčková na grandslamovém US Open

Překvapení naopak nepřipustila druhá nasazená Agnieszka Radwaňská. Polská tenistka se Španělkou Carlou Suárezovou Navarrovou prohrávala 4:6 a 1:3, ale pak zpřesnila hru a jedenácti vítěznými gamy za sebou zápas otočila. Ve třetím kole ji čeká bývalá světová jednička Jelena Jankovičová ze Srbska.

Hlaváčkovou a Voskobojevovou dělí ve světovém žebříčku jen dvě místa, takže se dal očekávat vyrovnaný zápas. Od začátku však měla navrch česká hráčka, která hned ve třetím gamu sebrala soupeřce servis. V celém průběhu úvodní sady pak nepřipustila ani jeden brejkbol, navíc ještě jednou získala podání soupeřky, takže vyhrála 6:2.

Hned v úvodní hře druhého setu Hlaváčková znovu prorazila servis kazašské soupeřky, ale tentokrát vzápětí prohrála ten svůj. Díky brejku ze sedmého gamu se dokonce následně dostala do vedení 5:3 a v desáté hře podávala na vítězství, jenže zápas ještě nedokázala ukončit. Set se rozhodoval v tie-breaku, v němž Voskobojevové stačil jediný minibrejk k výhře 7:3.

Rozhodující sada začala maratónským gamem, v němž trvalo Hlaváčkové šestnáct minut, než si udržela servis. Díky brejku v osmém gamu se pak dostala do vedení 5:3, ale při druhém servisu na postup měla opět problémy. Prohrávala už 15:40 a celkem odvracela čtyři brejkboly soupeřky. Nakonec se jí na třetí pokus podařilo proměnit mečbol a může se těšit na zápas s Marií Kirilenkovou z Ruska. Pětadvacetiletou tenistku zná především z deblových soubojů, ve dvouhře se zatím neutkaly.

Z premiérového postupu do třetího kola grandslamu se raduje rovněž Kližan, který zaskočil loňského čtvrtfinalistu Tsongu. Francouzský favorit po prohraném prvním setu povolil ve druhé sadě 52. hráči světa jedinou hru a zdálo se, že by mohl zápas otočit. V další sadě však jen jednu hru ztratil levoruký Slovák, jenž se vzápětí ujal ve čtvrtém setu vedení 4:0. Tsonga ještě dokázal snížit na 3:4, ale na více se nezmohl a s turnajem se rozloučil. Letos přitom na žádném z předchozích grandslamů nevypadl dříve než ve čtvrtém kole.

US Open, tenisové mistrovství USA (dotace 25,526.000 dolarů):
Muži - dvouhra, 2. kolo:
Nišikori (17-Jap.) - Smyczek (USA) 6:2, 6:2, 6:4.
Kližan (SR) - Tsonga (5-Fr.) 6:4, 1:6, 6:1, 6:3,
Almagro (11-Šp.) - Petzschner (Něm.) 6:3, 5:7, 5:7, 6:4, 6:4,
Fish (23-USA) - Davyděnko (Rus.) 4:6, 6:7 (4:7), 6:2, 6:1, 6:2,
F. López (30-Šp.) - Andújar (Šp.) 6:4, 6:1, 6:7 (5:7), 3:6, 7:5,
Sock (USA) - Cipolla (It.) 6:2, 6:2, 6:4,
Čilič (12-Chorv.) - Brands (Něm.) 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 7:5,
Chardy (32-Fr.) - Ebden (Austr.) 6:4, 6:2, 6:2.
Čtyřhra - 1. kolo:
Berlocq, Mayer(Arg.) - Dlouhý, Dolgopolov (ČR/Ukr.) 6:3, 7:6 (7:4).
Ženy - dvouhra, 2. kolo:
Hlaváčková (ČR) - Voskobojevová (Kaz.) 6:2, 6:7 (3:7), 6:3,
Ivanovičová (12-Srb.) - Arvidssonová (Švéd.) 6:2, 6:2,
Cibulková (13-SR) - Jovanovská (Srb.) 7:6 (7:3), 7:6 (7:3),
Kirilenková (14-Rus.) - Arnová (Maď.) 6:3, 6:2,
Jankovičová (30-Srb.) - Arruabarrenová (Šp.) 6:4, 6:2.
Pironkovová (Bul.) - Moritaová (Jap.) 7:5, 6:2
Makarovová - Vesninová (obě Rus.) 6:3, 6:4,
A. Radwaňská (2-Pol.) - Suárezová (Šp.) 4:6, 6:3, 6:0,
Solerová (Šp.) - Beguová (Rum.) 6:4, 7:6 (7:5),
Vinciová (20-It.) - Švedovová (Kaz.) 3:6, 7:5, 7:5.
Görgesová, Peschkeová (11-ČR) - Dateová-Krummová, Wozniaková (Jap./Kan.) 6:1, 6:3,
Grandinová, Uhlířová (14-JAR/ČR) - Chan Hao-ching, Chan Yung-jan (Tchaj-wan) 7:6 (7:4), 6:1,
Voráčová, Zakopalová (ČR) - Halepová, Savčuková (Rum./Ukr.) 6:3, 6:0,
Bratčikovová, Panovová (Rus.) - Karolína Plíšková, Kristýna Plíšková (ČR) 6:2, 6:4.
Birnerová, Oprandiová (ČR/Švýc.) - Srebotniková, Čeng Ťie (7-Slovin./Čína) 6:4, 7:5.