Berdych před bitvou s Federerem: Letos chci do první pětky! Má šanci jít před Nadala

Dubaj

Česká tenisová jednička Tomáš Berdych se momentálně veze na vítězné vlně, což by rád promítl i do svého žebříčkového umístění. Před páteční bitvou s Rogerem Federerem o postup do finále turnaje v Dubaji se nechal slyšet, že letos by určitě rád pronikl mezi pět nejlepších hráčů světa.

Tomáš Berdych si v pátek zahraje s Rogerem Federerem.

"Chtěl bych se stát číslem pět. To je rozhodně jeden z mých cílů v sezóně," uvedl Berdych ve video rozhovoru na webu turnaje. "Naučil jsem se ovšem, že musím být hodně trpělivý, protože to není vůbec jednoduché."

Na šesté místo se sedmadvacetiletý hráč dostal poprvé 18. října 2010. V elitní desítce skončil na konci sezony jako první český rodák po Ivanu Lendlovi třikrát v řadě, ale výš dosud nebyl. "Jdu týden po týdnu, je potřeba pracovat tvrdě každý den a vyhlížím velký výsledek na grandslamech," řekl Berdych.

Napodobí Nováka s Kordou?

Na páté místo by ho mohl katapultovat grandslamový úspěch, ale i zdravotní stav a forma Rafaela Nadala. Španěl se vrací na kurty po problémech s koleny a v žebříčku klesl už na páté místo. Berdych na něj ztrácí 1210 bodů, ale Nadal v blížící se antukové sezóně obhajuje tři tituly včetně Roland Garros a přes 4000 bodů.

Svěřenec trenéra Tomáš Krupy hraje v posledních sezónách na vysoké úrovni, ale k vyšším metám potřebuje vylepšit také zápasovou bilanci s hráči světové desítky. V kariéře s nimi má bilanci 33 výher/76 proher a loni uspěl jen z 33 procent.

Na pátém místě v žebříčku ATP byl český tenista naposledy už skoro před jedenácti lety, a to Jiří Novák koncem října 2002. Pátý byl v kariéře také Jan Kodeš. Na první místo dosáhl jen Lendl a druhý byl v pořadí dvouhry Petr Korda.