Všichni favorité prošli v Melbourne do čtvrtfinále

MELBOURNE

Hlavní favorité tenisového Australian Open ani tentokrát nepřipustili v Melbourne žádné překvapení a všichni si zajistili postup do čtvrtfinále. Zatímco švýcarský obhájce titulu Roger Federer, světová dvojka Amélie Mauresmová z Francie či Ruska Světlana Kuzněcovová neměli se svými soupeři velkou práci, Američanka Serena Williamsová a Rus Marat Safin se na postup pořádně nadřeli.

Federer ani ve čtvrtém zápase na Australian Open neztratil set, bývalá světová jednička mezi juniory Marcos Baghdatis z Kypru mu ale vzdorovala nejvíce z dosavadních soupeřů. Ve třetím setu donutil Federera hrát tie-break, ale nakonec podlehl 2:6, 2:6 a 6:7.

Švýcara nyní čeká atraktivní čtvrtfinále s Andrem Agassim. Americký čtyřnásobný vítěz Australian Open ve čtyřech setech vyřadil Joachima Johanssona, přestože švédský mladík vytvořil s 51 esy nový rekord grandslamových turnajů. O dvě tak překonal dosavadní nejlepší výkon nizozemského ranaře Richarda Krajiceka ze čtvrtfinále US Open 1999.

Williamsovou potrápila Petrovová

Druhá nasazená Mauresmová přehrála Rusku Jevgeniji Liněckou 6:2, 6:4. Turnajová čtyřka Maria Šarapovová sice ztratila v duelu s Italkou Silvií Farinaovou-Eliaovou úvodní set, ale v dalších dvou povolila soupeřce uhrát dohromady jen tři gamy.

Sedmá nasazená Williamsová se naopak v duelu s Ruskou Naděždou Petrovovou hodně trápila. V prvním setu sice dvojnásobná vítězka turnaje soupeřku smetla hladce 6:1, ale druhou sadu prohrála a nakonec kurt opouštěla až po hodině a tři čtvrtě s vyčerpaným výrazem ve tváři. Její příští soupeřkou bude Mauresmová.

Safin vyhrál tři tie-breaky

Roli favorita splnil i Safin, kterého stálo vítězství nad Belgičanem Olivierem Rochusem především mnoho psychických sil. Loňský finalista turnaje nasazený jako číslo čtyři prohrál první set a v dalších třech vyrovnaných sadách zvítězil vždy až v tie- breaku. Během zápasu se Safin několikrát rozběsnil, jak bývá jeho zvykem, a jeho emocionální výbuch odnesla i jedna z raket.

Do soutěže v mixu úspěšně vstoupil František Čermák, jenž v prvním kole spolu se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou zvítězil nad švédsko-čínskou dvojicí Simon Aspelin, Jen C' 6:3, 6:4.

Muži:
Dvouhra - 4. kolo:
Federer (1-Švýc.) - Baghdatis (Kypr) 6:2, 6:2, 7:6 (7:4), Safin (4-Rus.) - O. Rochus (Bel.) 4:6, 7:6 (7:1), 7:6 (7:5), 7:6 (7:2), Agassi (8-USA) - J. Johansson (11-Švéd.) 6:7 (4:7), 7:6 (7:5), 7:6 (7:3), 6:4, Hrbatý (20-SR) - T. Johansson (30-Švéd.) 7:5, 6:3, 6:1.
Ženy:
Mauresmová (2-Fr.) - Liněcká (Rus.) 6:2, 6:4, Šarapovová (4- Rus.) - Farinaová-Eliaová (15-It.) 4:6, 6:1, 6:2, Kuzněcovová (5- Rus.) - Duševinová (Rus.) 6:4, 6:2, S. Williamsová (7-USA) - Petrovová (11-Rus.) 6:1, 3:6, 6:3.
Čtyřhra - 3. kolo:
Davenportová, Morariuová (15-USA) - Birnerová, Vancová (ČR/Rum.) 6:2, 6:2, Hantuchová, M. Navrátilová (SR/USA) - Asagoeová, Srebotniková (14-Jap./Slovin.) 6:4, 6:4.